Willa Carla Gerloffa w Szczecinie


W tamtym wyjątkowym miejscu, przy alei Wojska Polskiego 97, znajduje się zabytkowa willa Gerloffa, która stanowi nie tylko przykład architektury neorenesansowej, ale również odbicie historii Szczecina. Ten piękny budynek został wzniesiony na działce należącej wcześniej do Johannesa Quistorpa, który 5 sierpnia 1873 roku przedstawił projekt budowy willi z asymetryczną wieżą. Mimo ambitnych planów, tamten pomysł nigdy nie doczekał się realizacji.

W 1875 roku, Carl Gerloff, mistrz ciesielski, złożył kolejny projekt, który przewidywał prostszą, parterową konstrukcję. Roboty budowlane rozpoczęły się w listopadzie tego samego roku. Co ciekawe, w trakcie realizacji pomysły uległy zmianie – budynek został powiększony o dodatkowe piętro, a prace zakończono 22 kwietnia 1876 roku. Już 28 maja, po dokonaniu odbioru technicznego, Gerloff kupił willę po korzystnej cenie i osiedlił się w niej. Jednak w 1880 roku zdecydował się na sprzedaż, oddając ją w ręce lekarza Emila Jütte.

Po śmierci Jüttego w 1906 roku, budynek zamieszkiwała jego wdowa, Emilia von Zastrow. Później, 1 lutego 1909 roku, willa została zakupiona przez Erwina Carnutha, właściciela hurtowni śledzi, za 62 500 marek. Po jego śmierci w 1926 roku, wdowa po Carnuthie, Else, sprzedała nieruchomość kapitanowi żeglugi, Franzowi Dreyerowi. W 1931 roku willę nabył prawnik Viktor Knipp z małżonką Erną, którzy pozostali tam do końca drugiej wojny światowej.

Willa Gerloffa, z zachowaniem neorenesansowych form, przyciąga wzrok swoją architekturą, przypominającą autorkę Gottfrieda Sempera oraz Willę Rossa w Dreźnie. Fasada frontowa charakteryzuje się portykiem na jońskich kolumnach, do którego prowadzą monumentalne schody. Natomiast w środkowej części drugiego piętra, ponad portykiem, umieszczone jest belkowanie, które wspierają eleganckie kariatydy.

Po zakończeniu II wojny światowej, willa zyskała nowe przeznaczenie i stała się siedzibą Przychodni Zdrowia Szkół Wyższych, co nadało temu miejscu jeszcze bardziej społeczny charakter.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 13.11.2016 r.]
  2. a b c d e f g Willa Gerloffa (Przychodnia dla Szkół Wyższych), pomorzezachodnie.travel. [dostęp 27.09.2017 r.]
  3. Marek Łuczak: Pogodno, Łękno. Szczecin: Pomorskie Towarzystwo Historyczne, 2009 r., s. 160-161. ISBN 978-83-751817-6-0.

Oceń: Willa Carla Gerloffa w Szczecinie

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:21