Julo Levin


Julo (Julius) Levin to postać niezwykle interesująca i tragiczna w historii sztuki. Urodził się 5 września 1901 roku w Szczecinie, jako trzecie dziecko w żydowskiej rodzinie Emmy i Leo Levinów. Już od najmłodszych lat wykazywał niezwykły talent plastyczny, co skłoniło go do podjęcia kształcenia artystycznego w takich miastach jak Essen, Monachium oraz Düsseldorf na renomowanej Akademii Sztuki.

W swoim życiu artystycznym Levin był członkiem postępowej grupy znanej jako Das Junge Rheinland, która miała na celu promowanie nowatorskich idei w sztuce. Niestety, nadszedł czas, który brutalnie przerwał jego twórczość – w 1933 roku, po dojściu nazistów do władzy, artysta został aresztowany, a jego prace zostały uznane za „sztukę zdegenerowaną”, co skutkowało zakazem publicznego ich wystawiania.

Po tych tragicznych wydarzeniach, Julo Levin podjął pracę jako nauczyciel w żydowskiej szkole w Berlinie. Jednakże, po zamknięciu tej instytucji przez władze hitlerowskie w 1941 roku, został zmuszony do pracy na kolei. 17 maja 1943 roku Levin został deportowany do obozu koncentracyjnego w KL Auschwitz, gdzie wkrótce został zamordowany.

Warto również zaznaczyć, że kamienica, w której mieszkał Julo Levin, usytuowana przy König-Albert-Straße 51 (obecnie znanej jako ul. Śląska 51), przetrwała do naszych czasów. Jest to element miejskiego szlaku „Kamienice Szczecina”, co przypomina o dziedzictwie artysty oraz jego tragicznych losach.

Przypisy

  1. Julius (Julo) Levin | The Holocaust Encyclopedia [online], encyclopedia.ushmm.org [dostęp 09.07.2020 r.] (ang.).

Oceń: Julo Levin

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:17