Leszek Chwat


Leszek Chwat, urodzony 24 września 1957 roku w Szczecinie, to postać znana w polskiej polityce, która odgrywała istotną rolę w samorządzie lokalnym. Jako polityk oraz urzędnik samorządowy, zyskał uznanie, a jego aktywność obejmuje wiele sfer życia publicznego.

Wśród osiągnięć Chwata znajduje się również mandat poselski w Sejmie II kadencji, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w sprawy kraju oraz wpływ, jaki wywarł na lokalne i krajowe decyzje polityczne.

Życiorys

Leszek Chwat, polski polityk i samorządowiec, swoją edukację rozpoczął w Poznaniu, biorąc udział w wykładach Uniwersytetu Latającego. Niestety, jego ścieżka akademicka została przerwana po relegacji z uczelni. Po porozumieniach sierpniowych, otrzymał możliwość kontynuowania nauki na studiach w Szczecinie, gdzie aktywnie uczestniczył w tworzeniu struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

W 1982 roku zdobył dyplom na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Po zakończeniu studiów zajął się różnymi działalnościami, w tym handlem. Po przywróceniu samorządu terytorialnego, został w 1990 roku wybrany na radnego gminy Cedynia, a w tym samym roku otrzymał nominację na burmistrza tego miasta. Tam też współzałożył Unię Miasteczek Polskich, pełniąc rolę prezesa tej organizacji.

W 1993 roku, w wyniku wyborów parlamentarnych, zdobył mandat posła na Sejm II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej w okręgu szczecińskim. Następnie przynależał do Unii Wolności, z której odszedł w 1996 roku, a później stał się członkiem Koła Konserwatywno-Ludowego, jednak nie ubiegał się o reelekcję wystawiając swoją kandydaturę w kolejnych wyborach.

Od listopada 2002 do lutego 2004 pełnił funkcję wiceprezydenta Szczecina jako zastępca Mariana Jurczyka. Po zakończeniu kariery samorządowej podjął pracę w Najwyższej Izbie Kontroli. W 2009 roku, Leszek Chwat stał się częścią Ruchu Obywatelskiego „Polska XXI”, który istniał do roku 2010.

Przypisy

  1. Michał Wroński: Zygmunt Frankiewicz nadal prezesem Związku Miast Polskich. Zmiany w zarządzie samorządowej korporacji. portalsamorzadowy.pl, 06.03.2020 r.
  2. Uciekający kapitał. rp.pl, 06.11.1996 r.

Oceń: Leszek Chwat

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:24