Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa


Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa, znany wcześniej jako Niemitzer Friedhof, jest urokliwym parkiem miejskim znajdującym się na terenie szczecińskiego osiedla Niebuszewo-Bolinko. Ten malowniczy ogród rozciąga się na powierzchni 15,5 ha i jest otoczony ulicami Niemierzyńską, Żupańskiego i Słowackiego.

Jest to miejsce, gdzie miłośnicy przyrody mogą podziwiać różnorodność roślinności oraz unikalne okazy drzew i krzewów. Warto odwiedzić to miejsce, aby zrelaksować się w otoczeniu natury oraz odkryć historię tego obszaru.

Opis i charakterystyka

Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa powstał w latach 1973–1974 na terenie historycznego Cmentarza Majdańskiego. To wyjątkowe miejsce nosi imię dra Stefana Kownasa, który odegrał istotną rolę w rozwoju zieleni miejskiej w Szczecinie, jako organizator oraz kierownik Katedry Botaniki na Akademii Rolniczej. Cmentarz funkcjonował do lat 50. XX wieku, a do początku lat 70. z terenu tego miejsca można było zobaczyć nagrobki, które zostały zniszczone, aby przekształcić przestrzeń w park, początkowo nazwany Parkiem Dendrologicznym.

Współczesne ślady cmentarnej przeszłości są wyraźnie widoczne w układzie parkowych alejek, które wciąż odzwierciedlają cmentarny charakter. Zachowały się również równe tarasy na stokach, gdzie niegdyś znajdowały się nagrobki, oraz liczne schody, które świadczą o deniwelacji terenu parku wynoszącej 13,5 m. Fragment muru cmentarnego, który przetrwał do dziś, zlokalizowany jest przy ulicy Niemierzyńskiej. Co ciekawe, z tablic nagrobnych oraz resztek nagrobków stworzono murki, które otaczają park, potwierdzając wykorzystanie lokalnych materiałów budowlanych.

Ogród Dendrologiczny nie może poszczycić się dużą ilością egzotycznych drzew, jednak dominują w nim okazałe i wiekowe osobniki. Obwód pnia niektórych drzew może wynosić nawet ponad 200 cm. Badania dendrologiczne ujawniają obecność 82 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Wśród najstarszych drzew dominują buki, w tym buk zwyczajny oraz jego formy: zwisająca (Fagus sylvatica ’Pendula’) oraz purpurowa (Fagus sylvatica ’Atropunice’). Wyjątkowo rzadko spotykane są dwa osobniki buka zwyczajnego odmiany purpurowej trójbarwnej (Fagus sylvatica 'Purpurea Tricolor’), których obwody pni wynoszą odpowiednio 182 cm oraz 225 cm. Można tu również spotkać wiele wiekowych dębów szypułkowych i dębów bezszypułkowych.

Ukształtowanie alejek w parku pozostało typowe dla miejskiego cmentarza; alejki te obsadzone są dębami szypułkowymi, lipami drobnolistnymi, a także kasztanowcami w kolorach różowym i czerwonym. W części parku przylegającej do ulicy Słowackiego rośnie brzoza brodawkowata w formie strzępolistnej oraz topole czarne. Zachowane zieleńce oddają cmentarną funkcję parku, w tym drzewa w formach zwisających, tyle że są one często sadzone na tego rodzaju terenach. Wśród atrakcji znajdują się również „płaczące” odmiany jesionu.

Oprócz tego, w Ogrodzie Dendrologicznym można napotkać rozmaite gatunki drzew: w tym jesiony wyniosłe (również w formie zwisającej), wobec czego jeden z nich, o obwodzie pnia liczącym 267 cm, stanowi dom dla kwitnącego i owocującego bluszczu pospolitego, który wyrastającym z pędów o obwodzie 201 cm, jest ewenementem w skali regionu. Oprócz tego rosną tu liczne cisy pospolite, zarówno w formie krzewów, jak i drzew, a także ich odmiany: złocista i irlandzka, choina kanadyjska oraz żywotnik olbrzymi.

Na terenie parku znajduje się kilka polodowcowych głazów, z których największy ma patrona w osobie Juliusza Słowackiego. Imię patrona nadano w 1999 roku z okazji 150. rocznicy śmierci poety. Kolejny głaz, który stoi na postumencie przy wejściu do parku, nosi metalowy liść dębu oraz napis dotyczący patrona Ogrodu.

Przypisy

  1. Parki i ogrody Pomorza Zachodniego. [dostęp 02.11.2009 r.]
  2. PTTK, Oddział Regionalny Szczecin im. Stefana Kaczmarka.

Oceń: Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:23