Stołczyn, znany przed 1945 rokiem jako Stolzenhagen, to urokliwa część Szczecina oraz osiedle administracyjne, które pełni rolę jednostki pomocniczej dla miasta. Położone jest w dzielnicy Północ, co sprawia, że jest to miejsce o strategicznym znaczeniu na mapie Szczecina.
Stołczyn od wschodu przylega do majestatycznej rzeki Odry, stanowiącej naturalną granicę tego obszaru. Z kolei od północy sąsiaduje z osiedlem Skolwin, zaś od południa sąsiaduje z osiedlem Gocław. Natomiast od zachodu graniczy z malowniczym osiedlem Bukowo.
Na podstawie danych z roku 2021, w Stołczynie na pobyt stały zameldowanych było 4437 osób. To wskazuje na dynamiczny rozwój tej części Szczecina oraz jej atrakcyjność jako miejsca do życia.
Historia
W Stołczynie znajduje się ważny zabytek, którym jest kościół pw. Niepokalanego Serca NMP. Ta piękna świątynia, pochodząca z XV wieku, została poddana przebudowie w XVIII wieku, co uwidacznia się w inskrypcji nad portalem, która brzmi „Anno Domini 1725”.
Warto również zauważyć, że podczas II wojny światowej Stołczyn stanowił część Wielkiego Miasta Szczecin, co wpływało na jego rozwój i znaczenie w tym okresie historycznym.
Ludność
Liczba mieszkańców osiedla Stołczyn od 2008 roku jest temat, który zasługuje na szczegółowe omówienie. Wzrost lub spadek liczby ludności można interpretować jako wskaźnik rozwoju danego obszaru. Warto zwrócić uwagę, że dynamika ludnościowa ma wpływ na różne aspekty życia społecznego i gospodarczego regionu.
Źródło: Portal systemu informacji przestrzennej miasta Szczecin
Samorząd mieszkańców
Rada Osiedla Stołczyn składa się z 15 członków. Warto zaznaczyć, że podczas wyborów do tej Rady, które odbyły się 20 maja 2007 roku, nie mogły być przeprowadzone głosowania z uwagi na zbyt małą liczbę kandydatów. Pomimo przedłużenia okresu zgłaszania o dodatkowe 3 dni, sytuacja ta skutkowała tym, że na podstawie ordynacji wyborczej, miejska komisja wyborcza uznała 15 zarejestrowanych kandydatów za wybranych członków rady osiedla.
Pierwsze wybory do Rady Osiedla miały miejsce 13 kwietnia 2003 roku, a udział wzięło 274 głosujących, co odpowiada frekwencji wynoszącej 7,05%. Z kolei w wyborach z 22 maja 2011 roku, spośród 3546 uprawnionych osób do głosowania, tylko 227 wyborców wzięło udział, co dało frekwencję równą 6,40%.
W wyniku tych wyborów do rady osiedla wybrani zostali: Kuberska-Gruewa Jadwiga, Serafin Zygmunt, Bortacki Roman, Bączkowski Marek, Kępska Wioletta, Adamczak Paweł, Wachoński Bogusław, Ochnio Artur, Stępień Barbara, Sadowski Robert, Lewandowski Jacek, Rębilas Maciej, Kostecka Jadwiga, Grzegorczyk Aleksandra oraz Burczak Andrzej. Natomiast 18 stycznia, w wyniku rezygnacji Pawła Adamczaka, do grona członków rady osiedla dołączył Michał Gierłachowski.
Co ciekawe, samorząd osiedla Stołczyn został ustanowiony w 1990 roku, co stanowi ważny krok w organizacji lokalnej społeczności.
Sport
W Stołczynie mieści się Osiedlowy Klub Sportowy Hutnik Szczecin. Klub ten, oprócz zespołów zajmujących się piłką nożną, prowadzi także sekcje szachową oraz brydżową, które przyciągają lokalnych entuzjastów sportu.
W powojennych latach na tym obszarze działały również inne kluby sportowe. Pierwszym z nich był „Chemik” Szczecin, który powstał w początkowej fazie lat 50. XX wieku przy Szczecińskich Zakładach Nawozów Fosforowych „Superfosfat”. Klub pierwotnie nosił nazwę Koło Sportowe „Unia – Superfosfat” i wchodził w skład Zrzeszenia Sportowego „Unia”. W wyniku reorganizacji sportu w Polsce, w kwietniu 1957 roku nastąpiło przekształcenie w Klub Sportowy „Chemik”, którego prezesem został Alojzy Tesar.
Poza sekcją piłki nożnej, której kierownikiem był Edward Stojak, w „Chemiku” funkcjonowały też sekcje kajakowa, motorowa oraz piłki siatkowej. W dniu 1 stycznia 1963 roku klub przeszedł transformację w Ognisko Krzewienia Kultury Fizycznej, które działało przy Radzie Zakładowej SZNF „Superfosfat”. Natomiast 4 maja 1965 roku klub został oficjalnie wykreślony z ewidencji stowarzyszeń.
Warto zaznaczyć, że sekcja piłkarska „Chemika” brała udział w rozgrywkach szczecińskiej B-klasy w sezonach 1955 i 1956, jednakże po nieudanym sezonie spadła do C-klasy. Sukces odniesiono w sezonie 1960, kiedy to drużyna zajęła pierwsze miejsce w C klasie, co pozwoliło na powrót do B klasy, jednak sytuacja ta nie trwała długo, ponieważ drużyna znów spadła na skutek braku wymaganej grupy juniorów.
Drugim klubem, który już nie istnieje, był „Budowlani”, profesjonalnie związany z Cementownią „Przemko”. Zespół ten miał okazję uczestniczyć w rozgrywkach C-klasy w roku 1955, jednak jego działalność również uległa zakończeniu, a pamięć o nim pozostaje w historię lokalnego sportu.
Przypisy
- RyszardR. Stefanik RyszardR., Futbol w cieniu komitetów, Szczecin 2016, s. 365, ISBN 978-83-65574-08-4.
- RyszardR. Stefanik RyszardR., Futbol w cieniu komitetów, Szczecin 2016, s. 366, ISBN 978-83-65574-08-4.
- O klubie. OKS Hutnik Szczecin. [dostęp 13.12.2016 r.]
- Informacje – sekcja szachowa. OKS Hutnik Szczecin. [dostęp 13.12.2016 r.]
- Informacje – sekcja brydżowa. OKS Hutnik Szczecin. [dostęp 13.12.2016 r.]
- Portal Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Szczecin [online], geoportal.szczecin.pl [dostęp 04.06.2021 r.]
- Rocznik statystyczny Szczecina 2014, Urząd Statystyczny w Szczecinie, ISSN 1896-2718 (na płycie CD).
- Frekwencja wyborcza w wyborach do Rad Osiedli w 2011 r.. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 07.05.2010 r.]
- Członkowie Rad Osiedli – Kadencja 2007-2011. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 07.05.2010 r.]
- Wybory do Rad Osiedli 13 kwietnia 2003 r. w statystyce. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 07.05.2010 r.]
- Uchwała Nr VIII/53/90 Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 28.11.1990 r. w sprawie utworzenia w mieście Szczecinie dzielnic i osiedli. bip.um.szczecin.pl.
- Na podstawie (§ 22 ust.3) Uchwała Nr V/133/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 23.02.2007 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rad osiedli w Gminie Miasto Szczecin.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Śródmieście-Północ | Śródmieście-Zachód | Świerczewo (Szczecin) | Osiedle Reda | Osiedle Książąt Pomorskich | Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo | Załom-Kasztanowe | Żydowce-Klucz | Bukowe-Klęskowo | Głębokie-Pilchowo | Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce | Osów (Szczecin) | Osiedle Majowe (Szczecin) | Głębokie (Szczecin) | Pomorzany (Szczecin) | Arkońskie-Niemierzyn | Centrum (Szczecin) | Zawadzkiego-Klonowica | Bukowo (Szczecin) | Osiedle Grunwaldzkie w SzczecinieOceń: Stołczyn