Osiedle Majowe (Szczecin)


Majowe to administracyjne osiedle Szczecina, które pełni funkcję jednostki pomocniczej w strukturze miasta. Znajduje się w obszarze Prawobrzeża, co czyni je częścią dynamicznie rozwijającej się dzielnicy.

Na dzień 31 grudnia 2019 roku, liczba osób zameldowanych na pobyt stały w tym osiedlu wynosiła 7121, co oznacza spadek w porównaniu do 7820 osób zarejestrowanych 4 maja 2010 roku.

Położenie

Osiedle jest usytuowane na Prawobrzeżu, w obrębie ulic, takich jak Botaniczna, Struga, Nałkowska i Łubinowa. W przeszłości współtworzyło wspólną radę osiedla razem z Kijewem. W 2003 roku, przeprowadzono podział, w wyniku którego każde z tych osiedli uzyskało niezależną radę osiedla.

Obszar, na którym się znajduje, to teren historycznej wsi Krzekoszów, która niegdyś obejmowała zarówno obecne osiedle Majowe, jak iKijewo. Osiedle sąsiaduje z innymi lokalnościami: na północy z Dąbiem, na zachodzie z Słonecznym, na wschodzie z Kijewem, a na południu zKlęskowem.

Zabudowa

Osiedle Majowe, będące w początkowej fazie rozwoju, charakteryzowało się głównie zabudową, w której dominowały pięciokondygnacyjne bloki mieszkalne oraz dwunastokondygnacyjne wieżowce, ulokowane w rejonach ulic Kosynierów, Maciejowickiej oraz Dąbrowskiej. Te nowe konstrukcje doskonale uzupełniły istniejącą zabudowę jednorodzinną, w znaczej części pochodzącą z okresu przedwojennego, zwłaszcza w obrębie ulic Zaranie oraz Botanicznej.

W kolejnych etapach rozbudowy osiedla postawiono na niskie bloki, głównie cztero- oraz pięciokondygnacyjne, co miało na celu przywrócenie przyjaznej skali zabudowy. Istotnym aspektem architektonicznym było wprowadzenie skośnych dachów, co miało zniwelować typowy dla osiedli z wielkiej płyty wygląd jednolitych bloków. W sercu osiedla powstał rynek, który został otoczony budynkami mieszkalnymi, w których na parterze zlokalizowano lokale usługowe oraz handlowe, co dodatkowo wzbogaciło vida osiedla (ul. Iwaszkiewicza).

We wschodniej części kompleksu, pomiędzy ulicami Wańkowicza a Botaniczną, zrealizowano zabudowę szeregową, która doskonale wpisała się w układ urbanistyczny osiedla. Najnowsze budynki, które uzupełniają całość, częściowo nawiązują do dominującej konwencji niskiej zabudowy ze skośnymi dachami, otoczonej starannie zaplanowanym terenem zielonym. Inna ich część przybrała bardziej kontrowersyjny charakter, prezentując płaskie dachy, szare elewacje oraz asymetryczne detale, co wprowadza do krajobrazu osiedla nową estetykę. W centralnej części osiedla znajduje się niezagospodarowany teren, który od lat jest przeznaczony na zieleń parkową, co dodatkowo wzbogaci przyszłość tego miejsca.

Ludność

Na dzień 31 grudnia 2019 roku, w obrębie osiedla Majowe w Szczecinie mieszkało 7127 osób. W poniższej tabeli przedstawione są szczegółowe dane dotyczące tego podziału demograficznego:

ŁączniePanowiePanienki
712134003721

Samorząd mieszkańców

Rada Osiedla Majowe składa się z 15 członków. W wyborach do rad osiedli, które odbyły się 20 maja 2007 roku, na listach do głosowania zarejestrowało się 164 osób, co przekłada się na frekwencję wynoszącą 2,51%. Z kolei w wyborach z 13 kwietnia 2003 roku uczestniczyło 219 głosujących, co dało frekwencję na poziomie 3,23%.

Dalsze wybory miały miejsce 22 maja 2011 roku, kiedy to na 6493 osoby uprawnione do głosowania, jedynie 174 mieszkańców wzięło udział w głosowaniu, co skutkowało osiągnięciem frekwencji wynoszącej 2,68%.

W skład Rady Osiedla Majowe w kadencji 2011-2015 wchodzili:

  • Walaszkowski Roman – Przewodniczący Rady Osiedla,
  • Brończyk Artur – Wiceprzewodniczący Rady Osiedla,
  • Tuszyńska-Gronet Elżbieta – Wiceprzewodnicząca Rady Osiedla,
  • Dorżynkiewicz Wojciech – Sekretarz Rady Osiedla,
  • Mirus Iwona – Skarbnik,
  • Biskupski Marcin,
  • Borkowski Henryk,
  • Borysewicz Witold,
  • Depta Maria,
  • Dziadura Aleksandra,
  • Fechner Renata,
  • Pałgan Anna,
  • Skiba Wanda,
  • Wagner-Juszkiewicz Anna,
  • Walaszek Jolanta.

Rada osiedla została założona w 2003 roku, jako rezultat podziału dawniej funkcjonującego osiedla Majowe-Kijewo, tworząc tym samym dwa nowe osiedla: Majowe oraz Kijewo. W 2005 roku ustalono nową granicę pomiędzy osiedlem Majowe a osiedlem Dąbie.

Dodatkowo, na terenie osiedla działa rada osiedla spółdzielczego „Majowe” stanowiąca część Spółdzielni Mieszkaniowej „Dąb”. Od roku 2011 osiedle Majowe dysponuje oficjalną stroną internetową, którą zarządza Rada Osiedla Majowe. Strona ta służy jako platforma do komunikacji i informowania mieszkańców o bieżących wydarzeniach w osiedlu.

Oświata

Osiedle Majowe w Szczecinie oferuje różnorodne możliwości edukacyjne, które odpowiadają potrzebom mieszkańców. Wśród instytucji oświatowych znajdują się:

  • Przedszkole Publiczne nr 61 mieszczące się przy ul. Maciejowickiej 26,
  • Szkoła Podstawowa nr 22 zlokalizowana przy ul. Zofii Nałkowskiej 33,
  • Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD, znajdujące się przy ul. Kosynierów 16,
  • Świetlica muzyczno-plastyczna przy ul. Wańkowicza 14,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Legato”, ul. Marii Dąbrowskiej 18.

Infrastruktura

Na terenie osiedla Majowe można znaleźć katolicki kościół pw. Opatrzności Bożej, którego adres to Parafia Opatrzności Bożej w Szczecinie. Oprócz tego, osiedle oferuje Salę Królestwa Świadków Jehowy oraz Filia nr 50 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W zakresie infrastruktury handlowej, mieszkańcy mogą korzystać z różnych opcji zakupowych. Do głównych obiektów należą hipermarket Auchan oraz kilka centrów handlowych, takich jak „Outlet Park”, „Słoneczne” oraz „Neo”. Dodatkowo, w okolicy znajdują się hipermarkety Kaufland, Carrefour, a także sklepy Leroy Merlin oraz Castorama. Oprócz dużych punktów handlowych, w okolicy dostępne są także mniejsze sklepy, co czyni lokalną infrastrukturę handlową zróżnicowaną i dogodną.

Zwania położenie osiedla blisko ulicy Struga, która jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych Szczecina, zapewnia dobre połączenie z innymi częściami miasta. Mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji publicznej, gdzie kursują autobusy dzienne: B, 54, 65, 66, 71, 77 oraz nocne: 531 i 532. Niezbyt daleko znajduje się również stacja kolejowa Szczecin-Dąbie, co dodatkowo ułatwia transport.

Przypisy

  1. Informacja o mieście – Podział administracyjny miasta oraz osoby zameldowane na pobyt stały w 2019 r. [online], Urząd Statystyczny w Szczecinie, 31.12.2019 r. [dostęp 10.06.2021 r.]
  2. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 19.01.2017 r.]
  3. a b Rocznik statystyczny Szczecina 2014, Urząd Statystyczny w Szczecinie, ISSN 1896-2718.
  4. Osiedle Majowe – Radni Rady Osiedla.
  5. Uchwała Nr XL/747/05 Rady Miasta Szczecin z dnia 06.06.2005 r. zmieniająca uchwałę o utworzeniu w Mieście Szczecin dzielnic i osiedli. szczecin.pl.
  6. Uchwała Nr III/51/03 Rady Miasta Szczecina z dnia 10.03.2003 r. w sprawie zmiany uchwały o utworzeniu w mieście Szczecinie dzielnic i osiedli. szczecin.pl.
  7. Wybory do Rad Osiedli 13.04.2003 r. w statystyce. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 2010-05-07].
  8. Wybory Rad Osiedlowych 20.05.2007 r. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 2010-05-07].
  9. Członkowie Rad Osiedli – Kadencja 2007-2011. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 2010-05-07].
  10. Liczba mieszkańców. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [online]. Urząd Miasta Szczecin, 04.05.2010 r. [dostęp 06.05.2010 r.]
  11. osiedle Majowe. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dąb”. [dostęp 2010-05-07].
  12. Osiedle Majowe – Oficjalna strona Rady Osiedla Majowe.

Oceń: Osiedle Majowe (Szczecin)

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:22