Anna Grabka, urodzona w 1961 roku w Szczecinie, to niezwykle utalentowana polska tancerka, która zyskała uznanie jako pedagog baletu i baletmistrzyni. Jej profesjonalna kariera obejmuje współpracę z prestiżowymi zespołami, takimi jak Dance Company Thos, Balet Bawarski oraz English National Ballet.
W ciągu swojej kariery Anna Grabka przyczyniła się do rozwoju sztuki baletowej, zarówno jako wykonawczyni, jak i nauczycielka, inspirując kolejne pokolenia tancerzy do odkrywania swojej pasji i doskonalenia umiejętności w tej pięknej dziedzinie sztuki.
Życiorys
Praca w balecie
W roku 1980, po ukończeniu nauki w Państwowej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, Anna Grabka rozpoczęła swoją karierę w zespole baletowym Teatru Wielkiego w Warszawie. Równocześnie angażując się w studia zaoczne w kierunku pedagogiki tańca klasycznego, które realizowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wybrała specjalność pedagogiki baletu.
W kwietniu 1983 roku miała miejsce jej debiut: wystąpiła jako solistka w głównej roli Swanildy w spektaklu „Coppelia” muzyki Léo Delibesa, według choreografii Assafa Messerera. W kolejnych latach Anna tańczyła kluczowe role zarówno w klasycznych, jak i neoklasycznych dziełach baletowych w Operze Warszawskiej. Jej współpraca z wybitnymi pedagogami, takimi jak Krystyna Popławska, Teresa Memches, Galina Stupnikowa, Nikołaj Charitonow, była dla niej niezwykle cenna.
Pracując nad rolą Aurory w balecie „Śpiąca królewna”, skorzystała z doświadczenia Nelli Kurgapkiny i Piotra Gusiewa, a do polskiej prapremiery baletu „Serenada” w choreografii George’a Balanchine’a współpracowała z Patricią Neary. Jej kariera nabrała jeszcze większego rozpędu, gdy w latach 1985–2003 była częścią zespołu Johna Neumeiera Hamburger Ballet.
Przez te lata Anna Grabka miała okazję uczyć się od wielu uznanych pedagogów:
- Irina Jakobson (1985-2001),
- Truman Finney (1985-1988),
- Charles Mudry (1985-1990),
- Giselle Roberge (1991-2000),
- Anatolij Nisniewicz (1990-1998),
- Sergiu Stefanschi (1988-1991),
- Azarij Plisiecki (1989),
- Egon Bichoff (1990),
- Martin Puttke (1990),
- Magdalena Popa (1991),
- Jürgen Schneider (1991),
- Boris Akimow (1992),
- Suki Schorer (1995).
W ciągu swojej kariery tańczyła w różnych inscenizacjach autorstwa Johna Neumeiera, m.in.:
- Odetta w „Illusionen – wie Schwanensee”,
- Aurora w „Śpiącej królewnie”,
- partie Baleriny – Luisy w „Dziadku do orzechów.”
Jej umiejętności i talent zaowocowały zdobyciem pierwszoplanowych ról w baletach takich jak:
- „Oniegin” Johna Cranki (rola Tatiany),
- „Theme and Variation” oraz „Serenada” George’a Balanchine’a,
- „New Sleep” Williama Forsythe’a,
- „There is the time” Jose Limona,
- „The Britten evening” Jiříego Kyliána,
- „She was black” Matsa Eka.
Przez osiemnaście lat spędzonych w Hamburgu, dla Anny powstały kreacje w kilkunastu baletach Johna Neumeiera, w tym rola Azy w „Peer Gynt”, Pallas-Atena w „Odysei”, kobieta w czerwieni w „Zwiechenräume” na IX Symfonię Mahlera, czy też rola Berty w nowej wersji baletu „Giselle” Neumeiera z roku 2000.
Praca pedagogiczna
Anna Grabka, po zakończeniu swojej kariery jako artystka, rozpoczęła nowy rozdział w swoim życiu, dedykując się pracy pedagogicznej. W sezonie 2000/2001 oficjalnie zakończyła występy na scenie, jednak wciąż występowała gościnnie do 2003 roku, na prośbę Johna Neumeiera, jako solistka.
W sezonie 2002/2003, przy realizacji znanego baletu La Bayadere, stworzonego przez Mariusa Petipę i opracowanego przez Natalię Makarową, przyczyniła się także do projektu jako korepetytor.
Rok 2001 to czas, kiedy Anna rozpoczęła naukę w Akademii Muzycznej w Warszawie na Wydziale Pedagogiki Baletu. W 2002 roku obroniła swoją pracę magisterską, której tematem był powrót tancerek klasycznych do zawodu po okresie ciąży.
Jako docent gościnny, w latach 2003 i 2006, prowadziła letnie seminaria dla przyszłych pedagogów baletu w Akademii Muzycznej w Warszawie.
Od 1997 roku Anna udziela lekcji tańca klasycznego, a także prowadzi próby w uznawanych zespołach baletowych, takich jak:
- Hamburger Ballett Johna Neumeiera,
- English National Ballet,
- Bayerische Staatsballett,
- Göteborg Operan,
- Northern Ballet Theatre,
- Tanz-Kompanie Stepfana Thossa,
- Finnish National Ballet,
- Het National Ballet,
- Queensland Ballet,
- Swedish Royal Ballet.
Od 2006 roku pełni rolę Balletmeister of Royal Swedish Ballet, pokazując swoje zaangażowanie i pasję w rozwijaniu sztuki baletowej.
Nagrody i wyróżnienia
W listopadzie 1982 roku Anna Grabka odniosła znaczący sukces, zdobywając drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Baletowym zorganizowanym w Gdańsku. Był to niezwykle ważny moment w jej karierze, który zaowocował możliwością reprezentowania Polski na Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Warnie w tym samym sezonie.
W 2003 roku artystka wzięła udział w pracach jury XIII Polskiego Konkursu Baletowego, który ulepszył krajowe standardy tańca. Warto dodać, że od tegoż roku Anna Grabka zamieszkuje Szwajcarię, gdzie kontynuuje swoją pasję oraz rozwija umiejętności w tej dziedzinie.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Danuta Dąbrowska (artystka) | Mariusz Marczyk | Heinrich George | Leszek Kurpiewski | Chawa Alberstein | Artur Janusiak | Krzysztof Minkowski | Young Leosia | Joanna Pokojska | Paweł Czekała | Heinrich Triest | Wojciech Ziemiański | Anna Jurksztowicz | Marek Biliński | Wojciech Adamczyk | Raca (raper) | Bartłomiej Kasprzykowski | Wojciech Wysocki | Anna Guzik (kulturystka) | Igor WójcikOceń: Anna Grabka