Krzekowo


Krzekowo, znane także pod niemiecką nazwą Kreckow, to niezwykle interesująca część Szczecina, mieszcząca się w obrębie osiedla Krzekowo-Bezrzecze. Osiedle to jest zlokalizowane przy granicy ze gminą Dobra, co nadaje mu niepowtarzalny klimat i charakter.

Warto zwrócić uwagę na historyczne aspekty tego miejsca. W 1909 roku, Krzekowo stało się miejscem powstania pierwszego lotniska w okolicach Szczecina, znanego jako Kreckower Feld, na którym wylądowali legendarni bracia Wright. Niedługo potem, 18 czerwca 1910 roku, doszło do pierwszej katastrofy lotniczej w historii Niemiec, w której ofiarą był cywilny kolarz Thaddäus Robl. Zmiany miały miejsce również po I wojnie światowej, kiedy to w 1918 roku lotnisko przekształcono w obiekt cywilny. W 1939 roku, Krzekowo, wraz z wieloma sąsiadującymi wsiami, zostało przyłączone do Wielkiego Miasta Szczecin.

Osiedle Krzekowo charakteryzuje się typową ulicówką, z główną arterią komunikacyjną, jaką jest ul. Szeroka. Granice tej dzielnicy wyznaczają ulice: Modra oraz ciąg Szeroka-Bracka, a także rozwijające się przedłużenie ul. Gen. Stanisława Sosabowskiego. To ostatnie prowadzi od ronda ONZ, przez dawną pętlę komunikacyjną „Krzekowo”, aż do skrzyżowania Żniwna-Szeroka-Sosabowskiego. Częściowo w obrębie granic znajduje się również ulica Popiełuszki oraz potok Bukowa, który dzieli Krzekowo na dwie odrębne części – wschodnią, zajmującą teren z zabudową mieszkalną oraz zachodnią, gdzie dominują ogrody działkowe.

Warto wspomnieć o lokalnych atrakcjach, takich jak piekarnia „Arion-Polbak”, która znajduje się przy ul. Łukasińskiego i jest uznawana za największą piekarnię w Szczecinie. Poza granicami Krzekowa znajduje się jednostka korpusu NATO – Koszary Bałtyckie, obszar ten był wcześniej zaliczany do Krzekowa. Najcenniejszym zabytkiem tej dzielnicy jest XIII-wieczny kościół pw. Św. Trójcy, który przyciąga miłośników historii i architektury.

Dla mieszkańców oraz odwiedzających, znaczny obszar dzielnicy zajmują Rodzinne Ogrody Działkowe „Krzekowo” oraz „Pionier”, które stanowią doskonałe miejsca do wypoczynku oraz spotkań towarzyskich. Aby skutecznie poruszać się po Krzekowie i przemieszczać między jego innymi częścią, mieszkańcy oraz turyści mogą korzystać z licznych połączeń komunikacyjnych, w tym linii tramwajowych 5 oraz autobusowych 60, 80, 222, 225, 227, a także nocnych linii autobusowych 527, 529 i 535.

Przypisy

  1. Krzekowo. [w:] Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [online]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 06.05.2010 r.]
  2. Aeroklub Szczeciński.
  3. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12.11.1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262).

Oceń: Krzekowo

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:18