Międzyodrze-Wyspa Pucka


Międzyodrze-Wyspa Pucka to jedno z osiedli administracyjnych w Szczecinie, usytuowane w najbardziej centralnej dzielnicy, czyli Śródmieście. Zgodnie z danymi z 2022 roku, na obszarze tym zamieszkuje 779 osób, z czego największa liczba mieszkańców koncentruje się w północnej części Wyspy Puckiej.

Osiedle to leży w malowniczym miejscu, otoczone z każdej strony wodami. Graniczy z Odrą, Regalicą oraz jeziorem Dąbie. Atrakcyjność tej lokalizacji potęgują też drogi, które ułatwiają komunikację. Prowadzą przez Międzyodrze dwie główne trasy łączące obie części Szczecina – północna trasa, która obejmuje ulicę Gdańską z ulicą Energetyków, która stanowi drogę krajową nr 10 oraz Trasą Zamkową im. Piotra Zaremby, będącą drogą wojewódzką nr 115. Z kolei na południu znajduje się Ulica Floriana Krygiera w Szczecinie, która była dawniej Autostradą Poznańską i obecnie jest drogą krajową nr 31.

Interesującym aspektem historycznym Międzyodrza jest fakt, że w latach 1955–1963/1964 na jego terenie, na wyspie Łasztownia, funkcjonowała niezależna linia tramwajowa. Była to specjalna służbowa linia, która przewoziła pracowników portu do Elewatora Ewa, co świadczy o istotnym znaczeniu tego obszaru dla lokalnej gospodarki.

Położenie

Administracja tego obszaru obejmuje nie tylko zabudowania na Wyspie Puckiej, której tereny są wykorzystywane pod ogrody działkowe oraz łąki, ale także stację kolejową, w tym obiekty związane z Szczecin Port Centralny. Poza tym, Międzyodrze jest miejscem, gdzie znajduje się obszar portu szczecińskiego z górnym basenem, Łasztownią oraz Kępą Parnicką.

W skład tej unikalnej lokalizacji wchodzą również wyspy, w tym Zaleskie Łęgi, Ostrów Grabowski, Ostrów Mieleński, Wielka Kępa, Mieleńska Łąka, Wyspa Grodzka, Wyspa Zielona i wiele innych. Tereny portowe oraz bogate lasy Nadleśnictwa Gryfino odgrywają kluczową rolę w tej lokalizacji.

Obszar Portu Szczecin został przekazany w ręce polskich władz przez Armię Czerwoną dopiero 17 września 1947 roku. Ponadto, na szczecińskim Międzyodrzu ma swoją siedzibę Elektrownia Szczecin, lokalny urząd celny oraz Konsulat Meksyku. Również możemy znaleźć tu biuro firmy żeglugowej Euroafrica.

Warto również wspomnieć o miejskim kąpielisku „Dziewoklicz”, które przyciąga mieszkańców oraz turystów, oferując im relaks w pięknej scenerii.

Samorząd mieszkańców

Rada Osiedla w rejonie Międzyodrze-Wyspa Pucka składa się z 15 członków. W dniu 20 maja 2007 roku miały miejsce wybory do tej Rady, jednakże głosowanie nie odbyło się na skutek zbyt małej liczby kandydatów, mimo że czas zgłaszania kandydatur przedłużono o dodatkowe 3 dni. Zgodnie z przepisami ordynacji wyborczej, 15 zarejestrowanych kandydatów zostało uznanych przez miejską komisję wyborczą za wybranych członków rady osiedla. W poprzednich wyborach, które odbyły się 13 kwietnia 2003 roku, wzięło udział 66 głosujących, co daje frekwencję na poziomie zaledwie 6,69%.

Warto zaznaczyć, że samorząd osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka został ustanowiony w 1990 roku. 25 maja 1998 roku nastąpiła zmiana nazwy osiedla, kiedy to zmieniono ją z Wyspa Pucka na obecną – Międzyodrze-Wyspa Pucka.

Ludność

Liczba mieszkańców osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka od 2008 roku jest regularnie monitorowana. Dane te są istotne dla analizy demograficznej i planowania rozwoju regionu.

Można znaleźć te informacje na Portalu systemu informacji przestrzennej miasta Szczecin, co umożliwia dostęp do aktualnych danych dotyczących populacji tego osiedla.

Wykaz ulic i placów

Istniejące ulice i place

Przedstawiamy zestawienie ulic oraz placów, które znajdują się na terenie osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka w Szczecinie. Wszelkie nazwy niemieckie, które są zawarte w tabeli, pochodzą z planu miasta Szczecina z 1937 roku.

NazwaDawne nazwy
BasenowaAm Warthehafen
Bulwar Maurycego BeniowskiegoParnitzbollwerk
Bulwar ElbląskiWasserstraße
Bulwar GdańskiWallstraße
Bulwar GdyńskiSellhausbollwerk
Bulwar PiastowskiBollwerk
Nabrzeże Piastów Pomorskich
Bulwar Nadodrzański
Bulwar ŚląskiBreslauer Ufer
BytomskaBreslauer Straße
CelnaPladrinstraße
CłowaAm Zollstrom
Dobrej NadzieiVorbruchpromenade
EnergetykówGroße Lastadie
Łasztownia
FlisackaMilanweg
Admirała Józefa Unruga
Floriana KrygieraVerkehrstraße Ost
Szosa Polska
Autostrada Poznańska
GdańskaAltdammer Straße
Władysława Czajkowskiego
Jana GrudzińskiegoFürstenberger Weg
GórnośląskaAm Steinbruchhafen
Leona HeykiHolzstraße
Stanisława HryniewieckiegoMöllnstraße
Kanał Parnickipowstała po 1945 r.
KanałowaVorbruchdamm
KotwicznaBlockhausstraße
Księżnej AnnyReglitzstraße
Księdza Stanisława KujotaFreiburger Straße
Kutrowaprzed 1945 r. bez nazwy
Logistyczna_
MaklerskaEisenbahnstraße
MarynarskaVorbruchdamm
Gerarda Merkatora_
Księdza Michała MostnikaFinowweg
Nabrzeże Fińskie_
Nabrzeże Starówka_
Okrętowa_
PieszaGreifenhagener Straße
Plac Polskiej NysyHolzmarkt
PrzejazdFährstraße
RybnickaKleine Breslauer Straße
SkładowaWiesenstraße
SpedytorskaSiedereistraße
SwobodyLieper Weg
TargowaMarienstraße
Tadeusza Apolinarego WendyAm Dunzig
Stalowa
Wiatru od MorzaHolzmarktstraße
WiejskaBrachvogelweg
Wyspiarzy_
WęglowaAm Reiherwerderhafen
Władysława IVParnitzstraße
ZatokowaAm Netzehafen
Załogowa_
ZbożowaSpeicherstraße
Łososiowa_
Świętego FlorianaKirchenstraße

Przypisy

  1. a b c d e Osiedla – liczba mieszkańców – 2018. Portal Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Szczecin. [dostęp 29.04.2019 r.]
  2. Plany miast – Europa środkowa. Mapster. [dostęp 21.08.2019 r.]
  3. Członkowie Rad Osiedli – Kadencja 2007-2011. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 07.05.2010 r.]
  4. Wybory do Rad Osiedli 13 kwietnia 2003 r. w statystyce. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 07.05.2010 r.]
  5. Uchwała Nr VIII/53/90 Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 28.11.1990 r. w sprawie utworzenia w mieście Szczecinie dzielnic i osiedli.
  6. Uchwała Nr L/707/94 Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 16.05.1994 r. w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/53/90 Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 28.11.1990 r.
  7. Na podstawie (§ 22 ust.3) Uchwała Nr V/133/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 23.02.2007 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rad osiedli w Gminie Miasto Szczecin (Ordynacja wyborcza).
  8. RemigiuszR. Grochowiak RemigiuszR., Tramwaj w porcie, „Biuletyn informacyjny MZK Szczecin”, 10-11, Szczecin 1996.

Oceń: Międzyodrze-Wyspa Pucka

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:19