Trasa Zamkowa im. Piotra Zaremby, znana wcześniej jako Trasa Zamkowa im. Józefa Piłsudskiego, a od 1996 roku po prostu Trasa Zamkowa, jest jedną z kluczowych arterii drogowych w województwie zachodniopomorskim. To strategiczne połączenie łączy lewobrzeżną część Szczecina oraz powiat policki z innymi regionami Polski.
Trasa Zamkowa stanowi integralną część drogi wojewódzkiej nr 115, która biegnie od Szczecina aż do Dobieszczyna, mieszczącego się w gminie Police, w obrębie malowniczej Puszczy Wkrzańskiej. Dzięki tej trasie mieszkańcy oraz odwiedzający mogą łatwiej przemieszczać się po atrakcyjnych terenach tej części kraju.
Nazwa
Nazwa “Trasa Zamkowa” wiąże się bezpośrednio z usytuowaniem zachodniego fragmentu tej trasy w bliskim sąsiedztwie Zamku Książąt Pomorskich. Historia tej lokalizacji jest dość interesująca, ponieważ miejsce to powstało w wyniku odbudowy po zniszczeniach, jakie przyniosła II wojna światowa, a dokładniej w okolicach Mostu Kłodnego, który został zniszczony w tym okresie. Paradoksalnie, wynika to z faktu, że imię Piotra Zaremby, który był przeciwnikiem renowacji tego mostu na Starym Mieście, zostało przypisane tej trasie.
Przy wyborze nazwy wzięto pod uwagę wiele propozycji złożonych w ramach konkursu. “Trasa Zamkowa” nie była jedyną sugestią. Zgłoszono także inne ciekawe nazwy takie jak: Odrzańska, Portowa, Piastowska, Książąt Pomorskich, 30-lecia, Szczecińska, Basztowa, Słowiańska, Nadodrzańska, Łasztowa, Anny Jagiellonki, Bolesława Chrobrego, Ratuszowa oraz Staromiejska. Łącznie wpłynęło aż 250 różnych propozycji.
Ostatecznie trasie nadano imię Józefa Piłsudskiego, co oczywiście spotkało się z planami nadania innego patrona, którym miał być Władysław Gomułka.
Historia
W rejonie zachodniego węzła trasy, w pobliżu Baszty Panieńskiej, do 1904 roku istniały zabudowania kościoła św. Katarzyny, które należały do nieistniejącego już klasztoru cysterek.
Prace budowlane rozpoczęły się 4 lutego 1978 roku, a po wielu latach w październiku 1987 roku została udostępniona nitka wjazdowa do centrum miasta (północna), natomiast 5 lipca 1996 roku oddano do użytku nitkę wyjazdową (południową). Cały projekt trwał 18 lat i obejmował trasę o długości około 2300 m, która przebiega przez ciągi estakad.
W jej skład wchodzi również most nad Parnicą, estakada nad Łasztownią oraz most prowadzący nad Odrą Zachodnią. Trasa ta zapewnia bezkolizyjne zjazdy w kierunkach zachodnim i południowym, umożliwiając dojazd do centrum oraz dalej do Dobieszczyna. Istnieje również osobny zjazd w kierunku północnym, prowadzący do Polic (węzeł zachodni), a także opcje wschodnie, które prowadzą do Międzyodrza oraz Prawobrzeża (węzeł wschodni).
Przypisy
- Trasa Zamkowa w Szczecinie ma 25 lat! Filmy i zdjęcia z budowy. gs24.pl.
- Szczecin na Szlaku Cysterskim w Polsce
- Artykuł Kościół cysterek w Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl
- Andrzej Sternicki: Trasa Zamkowa. W: Tadeusz Białecki: Encyklopedia Szczecina. T. 2. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2000, s. 540-541. ISBN 83-7241-089-5.
- Uchwała Nr XIV/125/91 z dnia 27.05.1991 r. w sprawie podania nazw urzędowych ulicom i placom w mieście Szczecinie. bip.um.szczecin.pl.
Pozostałe obiekty w kategorii "Drogi i trasy":
Szosa Stargardzka w Szczecinie | Autostrada A6 (Polska) | Obwodnica śródmiejska SzczecinaOceń: Trasa Zamkowa w Szczecinie