Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie


Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, powszechnie znany jako ZDiTM, to kluczowa jednostka budżetowa miasta Szczecin. Powstał on na mocy uchwały Rady Miasta Szczecina z dnia 22 października 2001 roku, a jego działalność rozpoczęła się formalnie od 1 stycznia 2002 roku.

Na początku swojej egzystencji ZDiTM funkcjonował jako zakład budżetowy, jednak 1 grudnia 2011 roku nastąpiła jego przekształcenie w jednostkę budżetową. Celem tej instytucji jest realizacja szeregu istotnych zadań związanych z infrastrukturą drogową oraz transportem publicznym. Do podstawowych obowiązków ZDiTM należy między innymi:

  • utrzymanie dróg publicznych w dobrym stanie,
  • organizacja ruchu na drogach publicznych w granicach administracyjnych Szczecina,
  • planowanie oraz organizacja transportu miejskiego w Szczecinie i w gminach sąsiednich.

ZDiTM współpracuje z gminami, z którymi ma podpisane porozumienia, w tym z Policami, Dobrą (Szczecińską) oraz Kołbaskowem. Dodatkowo, porozumienie z gminą Goleniów dotyczy jedynie dwóch linii autobusowych, które przekraczają granice gminy na niewielką odległość, w kierunku miejscowości Załom.

Zadania

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie ma na celu realizację szeregu ważnych działań, które wpływają na codzienne funkcjonowanie miasta. W zakres jego obowiązków wchodzi:

  • finansowanie, planowanie i utrzymanie dróg publicznych, a także ochrona tych dróg oraz organizacja ruchu w obrębie administracyjnych granic Szczecina, z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad,
  • zarządzanie i gospodarowanie nieruchomościami gruntowymi oznaczonymi symbolem „dr”, które są własnością Gminy Miasto Szczecin, niepodlegającymi innym jednostkom,
  • organizowanie oraz kontrola procesów związanych z oczyszczaniem ulic w Szczecinie,
  • przewóz oraz organizacja, a także zarządzanie i planowanie transportu zbiorowego, co wiąże się z byciem organizatorem publicznego transportu zbiorowego.

Operatorzy transportu miejskiego

Na zlecenie ZDiTM Szczecin świadczenie usług przewozowych w miejskim transporcie zbiorowym odbywa się dzięki współpracy z pięcioma różnymi operatorami.

Każdy z wymienionych operatorów pełni istotną rolę w zapewnieniu komfortowego i efektywnego transportu dla mieszkańców i gości Szczecina.

Przypisy

  1. Porozumienie międzygminne Burmistrza Gminy Goleniów; Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 29.09.2022 r. w sprawie powierzenia realizacji zadania polegającego na zapewnieniu lokalnego transportu zbiorowego. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego, 2022.4049 [dostęp 11.11.2022 r.]
  2. Uchwała Nr XXXIX/1068/22 Rady Miasta Szczecin z dnia 26.04.2022 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Miasto Szczecin a Gminą Goleniów na realizację zadań z zakresu lokalnego transportu zbiorowego. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin [dostęp 11.11.2022 r.]
  3. Uchwała Nr LII/612/22 w sprawie wyrażenia zgody na powierzenie Gminie Miastu Szczecin części zadań Gminy Goleniów z zakresu publicznego transportu zbiorowego. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie [dostęp 11.11.2022 r.]
  4. Uchwała Nr XIII/303/11 Rady Miasta Szczecin z dnia 21.11.2011 r. w sprawie likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego” w celu utworzenia jednostki budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego”.
  5. Uchwała Nr XLV/941/01 Rady Miasta Szczecina z dnia 22.10.2001 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego” oraz zmian w Regulaminie Organizacyjnym Urzędu Miejskiego w Szczecinie.
  6. Jednostki Miasta Szczecin wykonujące usługi publiczne. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin [on-line]. [dostęp 03.03.2019 r.]
  7. O Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego. [dostęp 03.03.2019 r.]
  8. Nowy Dyrektor ZDiTM. [dostęp 17.04.2019 r.]

Oceń: Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:20