Radolin (Szczecin)


Radolin, znany niegdyś jako Bodenberg przed 1945 rokiem, to interesująca część Szczecina, przedstawiająca unikalny krajobraz. Jest to niezamieszkana wyspa znajdująca się w obrębie Międzyodrza, która usytuowana jest przy zachodnim brzegu jeziora Dąbie.

Geograficznie Radolin należy do dzielnicy Północ miasta Szczecina. Od strony południowej jezioro Dąbie obrazuje dwie zatoki – Łękę oraz Gać, które są jego naturalnym przedłużeniem. Na północno-wschodnim krańcu wyspy znajduje się fragment ikonicznej Fette Ort.

Zachodni brzeg Radolina oddzielony jest od Gryfii przez malowniczą Odra Zachodnia oraz Przekop Mieleński. Natomiast wschodnia granica tej części miasta styka się z Czarnołęką (Dębinki) oraz Wydrnikiem, a północ od Radolina leży obszar Dębiny zwany Święta.

Warto także zwrócić uwagę na granice północno-wschodnie, gdzie Radolin oddzielony jest wąskim Żabim Rowem od Żabiej Kępy, a jego południowo-zachodni kraniec graniczy z Wielką Kępą poprzez Orli Przesmyk. Obszar ten wpisuje się w leśne kompleksy, którymi zarządza Nadleśnictwo Trzebież, a jego bogata flora przyciąga wielu miłośników natury.

Warto podkreślić, że Radolin ma bogatą historię. W czasach przedwojennych znajdowała się tam leśniczówka Forsthaus Bodenberg, która obecnie już nie istnieje. Na terenie wyspy odkryto też pozostałości osady datowanej na XI–XII wiek, a także ślady kultury łużyckiej i kultury amfor kulistych, co potwierdza znaczenie Radolina w bogatej historii regionu.

Przypisy

  1. Zbiór fotografii leśniczówki w galerii Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl
  2. Władysław Filipowiak, Gerard Labuda (red.): Pradzieje Szczecina. Warszawa, Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983 r., s. 588-589. ISBN 83-01-04342-3.

Oceń: Radolin (Szczecin)

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:13