Dębina (wyspa)


Dębina to niezwykle interesująca wyspa, która do 1945 roku nosiła niemiecką nazwę Groß Oderbruch. To największa z wysp Międzyodrza, która nie jest zamieszkana. Administracyjnie leży w dzielnicy Północ Szczecina i zajmuje powierzchnię wynoszącą około 516 hektarów.

Na zachodniej granicy Dębiny płynie Odra Zachodnia, a po stronie wschodniej znajduje się malownicze jezioro Dąbie. Południowe wody Świętej skutecznie oddzielają tę wyspę od sąsiednich miejscowości Radolin i Czarnołęki, znanych również jako Dębinki. Interesująco, w północnej części Dębiny występują dwa przesmyki – Czapiny i Babiny, które łączą jezioro Dąbie z Odrą i tworzą obok Ińskiego Nurtem także wyspy Kaczą Wyspę oraz Mewią Wyspę.

Na powierzchni Dębiny, w kierunku wschód-zachód, krzyżuje się także Kanał Leśniczówka, który dzieli wyspę na dwie części. W regionie tym znajdują się także dwa ważne stawy nabieżnikowe o nazwie „Święta”, które pełnią rolę w systemie oznakowania nawigacyjnego dla toru wodnego Świnoujście–Szczecin.

W czasach przedwojennych, południowo-zachodni narożnik Dębiny został odcięty przez sztucznie wykopany Kanał Żeglarski, co doprowadziło do powstania małej wyspy o kształcie kwadratowym. Ta wyspa, znana jako Różanka, obecnie nie jest zachowana, ale żeglarze określają ją potocznie jako Kwadrat. Również tak samo nazywa się tu ślepy żeglowny kanał odchodzący od Świętej w głąb wyspy.

Miasto Szczecin usytuowało na Dębinie dwa zakątki przeznaczone dla żeglarzy: Zakątek Kwadrat, znajdujący się w miejscu ślepego kanału za Różanką oraz Zakątek Głębia, który usytuowany jest wzdłuż środkowego odcinka rzeki Świętej. Ponadto, północny cypel wyspy, położony na północ od Kanału Leśniczówka, nosi nazwę Ziemia Umbriagi, na cześć popularnego kota-żeglarza w Szczecinie.

Obszary leśne Dębiny są częścią kompleksu leśnego Puszcze Szczecińskie i są zarządzane przez Nadleśnictwo Trzebież oraz Wydział Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. W dniu 9 lipca 2002 roku utworzono zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dębina”, który obejmuje obszar o powierzchni 819,55 ha. Rok później, ze względu na wyłączenie czterech działek z związku z polem refulacyjnym, powierzchnia chronionego obszaru zostało zredukowane.

Oficjalna nazwa Dębina została wprowadzona w 1949 roku, zastępując wcześniej używaną niemiecką nazwę Groß Oder-Bruch.

Przypisy

  1. Zakątki wodne – Żegluga Szczecińska [online], www.zegluga.szn.pl [dostęp 03.06.2018 r.]
  2. Rozporządzenie Nr 22/2003 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 15.12.2003 r.. „Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego”. 128, poz. 2453, 23.12.2003 r.
  3. Rozporządzenie Nr 14/2002 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 09.07.2002 r.. „Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego”. 52, poz. 1127, 10.07.2002 r.
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11.02.1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225, s. 4)
  5. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 12.01.2013 r.]

Oceń: Dębina (wyspa)

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:7