Wzgórza Warszewskie


Wzgórza Warszewskie to malowniczy fragment regionu morenowego, którego najwyższym punktem jest Wielecka Góra, osiągająca wysokość 131 m n.p.m. Wzgórza te stanowią część Wzniesień Szczecińskich i częściowo leżą w granicach administracyjnych Szczecina.

W obrębie miasta zajmują tereny w dzielnicach Północ oraz Zachód. Natomiast pozostała część, znajdująca się na północnym zachodzie, należy do powiatu polickiego, gdzie możemy doświadczyć uroków osiedla Mścięcino w Policach oraz sąsiednich wsi takich jak Siedlice, Przęsocin i Leśno Górne.

Charakterystyka

W północnej i centralnej części Wzgórz Warszewskich znajdują się bogate tereny Puszczy Wkrzańskiej, w której wytyczono liczne szlaki turystyczne. Z kolei południowa część tego obszaru jest bardziej rozwinięta urbanistycznie, posiadając mniej terenów leśnych, a część z nich została przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Te różnice w zachodzących krajobrazach sprawiają, że wierzchołki wzgórz oferują niesamowite punkty widokowe, z których można podziwiać Wzgórza Bukowe, Równinę Goleniowską, a także jezioro Dąbie oraz Zalew Szczeciński. Przy dobrej widoczności, z niektórych wzgórz takich jak Stołczynie oraz Skolwinie, można dostrzec majestatyczne klify Wyspy Wolin.

Wśród istotnych cech Wzgórz Warszewskich należy wymienić liczne doliny niewielkich potoków, które przecinają ten obszar. Do najważniejszych z nich zalicza się Osówkę, Arkonkę, Gręziniec, Grzybnicę, Przęsocińską Strugę, Skolwinkę oraz Stołczynkę. Cechuje je także strome zakończenie wzgórz w kierunku Doliny Odry.

Nazwa „Wzgórza Warszewskie” wywodzi się od wsi Warszewo, która obecnie jest jednym z osiedli Szczecina. W obrębie tego wzgórzystego regionu wyróżnia się czasami kilka podregionów, które zasługują na uwagę: Płaskowzgórze Przęsocińskie i Płaskowzgórze Warszewskie.

Punkty widokowe

W regionie Wzgórz Warszewskich można znaleźć wiele interesujących punktów widokowych, które oferują malownicze widoki oraz atrakcyjności przyrodnicze. Do najważniejszych z nich należą:

  • Uroczysko Skolwin – wzgórza zlokalizowane w rejonie ulic Plażowej i Karpackiej,
  • Uroczysko Trzech Strumieni, w Babinie (w pobliżu Stołczyna) – ten obszar znajduje się przy ulicach Celulozowej i Ornej,
  • Uroczysko Kupały (przy Gocławiu) z Zielonym Wzgórzem, uzbrojonym w Wieżę Gocławską oraz Wzgórze Gajowe oraz Górę Grochową,
  • Wzgórze Kupały (w Golęcinie, Golęcino) – położone w okolicy ulicy Białogórskiej,
  • Odolany (w rejonie Warszewa) – wzgórza usytuowane przy ulicach Wkrzańskiej i Łącznej,
  • Dolina (Żelechowa) – obszar wzgórz w okolicy ulic Ostrowskiej oraz Bogumińskiej,
  • Sienno (w Żelechowej) – wzgórza usytuowane przy ulicach Łącznej, Piaskowej oraz Hożej,
  • Skoki (Skolwin) – wzgórza położone przy ulicy Kamiennej,
  • Wzgórze Arkońskie (w Warszewie) – dostępne z ulic Duńskiej oraz Belgijskiej,
  • Skarpa Bukowska (Bukowo) – wzgórza zlokalizowane przy ulicy Okólnej.

Oceń: Wzgórza Warszewskie

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:17