Parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczecinie to jedna z kluczowych wspólnot rzymskokatolickich, która wchodzi w skład dekanatu Szczecin-Słoneczne. Należy ona do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz metropolii szczecińsko-kamieńskiej.
Parafia została erygowana 8 marca 1981 roku na podstawie dekretu wydanego przez ks. bpa Kazimierza Majdańskiego, co stanowi ważny krok w kierunku kształtowania życia duchowego tej społeczności.
Obecnym proboszczem parafii jest ks. dziekan kanonik mgr Józef Filipek, który został mianowany kanonikiem honorowym szczecińskiej Kapituły Katedralnej w dniu 8 września 2008 roku.
Obszar parafii
Na obszarze parafii można znaleźć różnorodne ośrodki oświatowe, w tym przedszkole, dwie szkoły podstawowe oraz gimnazjum, które zaspokajają potrzeby edukacyjne lokalnej społeczności.
Miejscowości i ulice
W obrębie parafii usytuowane są szczecińskie osiedla, które obejmują:
- osiedle Nad Rudzianką,
- osiedle Bukowe (znaczną część osiedla),
to także wiele ulic, w tym:
- Chłopska,
- Dąbska,
- Handlowa,
- Pszenna,
- Świętochowskiego.
Ważniejsze daty z historii kościoła i parafii
Historia parafii i kościoła w Szczecinie sięga daleko w przeszłość, przynosząc ze sobą wiele istotnych wydarzeń.
- XIV w. – rozpoczęcie budowy kościoła z kamienia polnego, której podjęli się cystersi z Kołbacza,
- poł. XVI w. – 1945 r. – okres II wojny światowej przynosi koniec długiej, czterystuletniej obecności protestantyzmu na tych ziemiach, pozostawiając kościół w stanie trwającej ruiny aż do 1976 r.,
- 1945-51 – Klęskowo przez pewien czas należało do parafii Szczecin-Dąbie,
- 1951 r. – powstaje nowa parafia Szczecin-Zdroje, co skutkuje przynależnością mieszkańców Klęskowa do tej parafii, a w miejscowości utworzono punkt katechetyczny,
- lata 70. – ordynariusz ks. bp Jerzy Stroba zleca odbudowę kościoła, a obok powstaje barak, w którym jedną część przeznaczono do nauczania religii, a drugą na zakwaterowanie księdza,
- 1976-78 – czas odbudowy wiejskiego, gotyckiego kościoła,
- 24 grudnia 1978 – w nowo odbudowanym kościele, ks. Szyngala odprawia pierwszą mszę św. (Pasterka),
- 25 stycznia 1979 – z okazji 900-lecia śmierci św. Stanisława, ks. bp Jan Gałecki poświęca kościół,
- 8 marca 1981 – ustanowienie nowej parafii Szczecin-Klęskowo (pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika) przez ks. bp Kazimierza Majdańskiego,
- 1984-90 – czas budowy domu parafialnego,
- 1984 – ks. bp Stanisław Stefanek dokonuje pierwszej wizytacji parafii,
- 1996-2002 – realizacja budowy nowej części kościoła,
- 1998 – z parafii wydzielono nową jednostkę pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, której proboszczem zostaje ks. Andrzej Pastuszak,
- 8 września 2003 – w 750-lecie kanonizacji św. Stanisława (Asyż, 1253 r.), ks. abp Zygmunt Kamiński uroczyście wprowadza do kościoła relikwie św. Stanisława BM.
Każda z tych dat stanowi istotny fragment historii, kształtując obecny kształt parafii i jej wpływ na lokalną społeczność.
Miejsca święte
Kościół parafialny
W sercu Szczecina znajduje się ważny obiekt kultury religijnej. Mowa tutaj o Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest to niezwykle istotne miejsce dla lokalnej społeczności, które łączy wiernych różnorakimi formami działalności.
Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej o tej świątyni, zachęcamy do zapoznania się z szczegółami na stronie, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące historii oraz aktualnych wydarzeń.
Duszpasterze
Proboszczowie
Historia duszpasterstwa w parafii jest pełna znaczących osobowości, które na przestrzeni lat niosły pomoc duchową wspólnocie. Oto lista proboszczów pełniących swoją posługę w latach:
- 1981–1985 – ks. Tadeusz Jóźwiak TChr,
- 1985–1991 – ks. Józef Dudziak TChr,
- 1991–1995 – ks. Andrzej Galant TChr,
- 1995–1998 – ks. Andrzej Pastuszak,
- 1998–do dziś – ks. Józef Filipek.
Przypisy
- Nowi Kanonicy i nowa Kapituła, w: dodatek diecezjalny "Kościół nad Odrą i Bałtykiem", Tygodnik Katolicki "Niedziela", nr 39/2008, 28.09.2008 r.
- Zygmunt Piotr Cywiński: Jubileusz 25-lecia parafii pw.św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Szczecin, 2006 r., s. 5-23.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Świętego Krzyża w Szczecinie | Bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie | Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie | Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szczecinie | Kościół Miłosierdzia Bożego w Szczecinie | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Dąbiu | Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Szczecinie | Kościół św. Andrzeja Boboli w Szczecinie | Kościół św. Antoniego z Padwy w Szczecinie | Kościół św. Ducha w Szczecinie | Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie | Kościół Najświętszej Rodziny w Szczecinie | Parafia św. Andrzeja Boboli w Szczecinie | Parafia Miłosierdzia Bożego w Szczecinie | Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie | Kościół św. Kazimierza w Szczecinie | Parafia św. Jakuba Apostoła w Szczecinie | Parafia św. Jadwigi Królowej w Szczecinie | Kościół św. Stanisława Kostki w Szczecinie | Kościół św. Rodziny w SzczecinieOceń: Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczecinie