Plac Mariacki, znany do 1945 roku jako Marienplatz, to mały prostokątny plac znajdujący się w sercu Szczecina. Usytuowany jest na terenie urokliwego szczecińskiego osiedla Stare Miasto, co czyni go idealnym miejscem dla turystów oraz mieszkańców pragnących zanurzyć się w lokalnej atmosferze.
Plac ten znajduje się w dzielnicy Śródmieście, co dodatkowo podkreśla jego centralne usytuowanie w mieście. W południowej części placu przebiega ulica Farna, ułatwiająca dostęp do wielu lokalnych atrakcji oraz punktów usługowych, co czyni to miejsce wyjątkowo wygodnym dla odwiedzających i mieszkańców.
Historia
Historia placu sięga roku 1480, kiedy to w dokumentach pojawiła się nazwa des domes Kerkhof, która nawiązywała do terenu położonego w okolicach kościoła Mariackiego. Wydarzenie kluczowe dla dalszych losów tego miejsca miało miejsce 9 lipca 1789 r., kiedy to podczas burzy doszło do tragicznego w skutkach uderzenia pioruna w budynek świątyni, co spowodowało pożar. Ocalałe mury kościoła zostały zburzone w roku 1829, a 3 sierpnia 1830 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu, znanego jako Gimnazjum Mariackiego (niem. Marienstiftgymnasium), które powstało po północnej stronie placu.
Po stronie południowej zaś znajdowały się kamienice, w tym jeden z budynków, w którym przyszła na świat Zofia Fryderyka Augusta von Anhalt-Zerbst, późniejsza cesarzowa Katarzyna II Wielka. W latach dwudziestych XX wieku ten właśnie obiekt stał się siedzibą landratury powiatu Randow (Landratsamt des Kreis Randow). W sąsiadującej kamienicy, rozmieszczonej przy placu Mariackim 4, znajdowała się powiatowa kasa oszczędnościowa (Sparkasse des Kreis Randow). W roku 1930 przed landraturą zainaugurowano działanie stacji benzynowej.
Niestety, 6 stycznia 1944 r. plac stał się celem bombardowania. Po zakończeniu II wojny światowej przystąpiono do rekonstrukcji zniszczonego gmachu Gimnazjum Mariackiego. Spośród budynków z pierzei południowej przetrwały jedynie w zdeformowanej formie dwa obiekty: dawna landratura na narożniku z ulicą Farną oraz przylegająca do niej kamienica o numerze 4. W miejscu zniszczonych kamienic nr 1–3 utworzono boisko szkolne, a sam plac został znacząco zmniejszony, ponieważ część terenu została włączona w obręb nowego boiska, co spowodowało likwidację połączenia z ulicą Mariacką.
Zabudowa
Plac Mariacki to miejsce, które kryje w sobie wiele interesujących elementów architektonicznych. Wśród nich można wymienić:
- Na placu Mariackim 1 znajduje się IX Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie, znane wcześniej jako Gimnazjum Mariackie,
- Pod numerem placu Mariackiego 4 usytuowana jest przedwojenna kamienica, która wcześniej była siedzibą kasy oszczędnościowej landratury. Na parterze tej budowli znajduje się Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Szczecinie,
- Na ulicy Farnej 1/placu Mariackim mieści się budynek, w którym urodziła się caryca Katarzyna II. To miejsce, które przez długie lata pełniło funkcję siedziby landratury. Od 1995 roku zyskało nowe oblicze jako jedna z placówek Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.
Te obiekty nie tylko podkreślają historyczny charakter placu, ale także noszą w sobie ciekawe opowieści i wydarzenia związane z dziejami Szczecina.
Przypisy
- Oddział PZU Szczecin-Farna [online], 08.11.2020 r.
- Historia zboru [online], Adwentyści Szczecin [dostęp 08.11.2020 r.]
- Marienplatz – Marienplatz, Tankstelle; 1932 – sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 08.11.2020 r.]
- a b Historyczne Kalendarium Szczecina – Architektura cz. II « sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 08.11.2020 r.]
- Marienplatz – Marienplatz 4 – 01 – sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 08.11.2020 r.]
- Große Domstraße – Landratsamt des Kreis Randow, Große Domstraße 1; -1925 – sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 08.11.2020 r.]
- Historyczne Kalendarium Szczecina – Architektura cz. I « sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 08.11.2020 r.]
- Andrzej Kraśnicki jr: Wielki kościół, po którym niewiele zostało. szczecin.gazeta.pl [dostęp 07.10.2013 r.]
- TadeuszT. Białecki TadeuszT. (red.), Encyklopedia Szczecina: wydanie jubileuszowe z okazji 70-lecia polskiego Szczecina, Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015 r., s. 561, ISBN 978-83-942725-0-0 [dostęp 08.11.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Plac Waleriana Pawłowskiego w Szczecinie | Plac Zwycięstwa w Szczecinie | Rynek Sienny w Szczecinie | Targ Rybny w Szczecinie | Ulica 5 Lipca | Ulica Bolesława Śmiałego w Szczecinie | Ulica Emilii Plater w Szczecinie | Ulica Energetyków w Szczecinie | Ulica Farna w Szczecinie | Ulica Generała Ludomiła Rayskiego w Szczecinie | Plac Grunwaldzki w Szczecinie | Rynek Nowy w Szczecinie | Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie | Plac Żołnierza Polskiego w Szczecinie | Plac Zgody w Szczecinie | Plac Teatralny w Szczecinie | Plac Jakuba Wujka w Szczecinie | Aleja Wyzwolenia w Szczecinie | Aleja Piastów w Szczecinie | Ulica Bolesława Krzywoustego w SzczecinieOceń: Plac Mariacki w Szczecinie