Elektrociepłownia Pomorzany to istotny element infrastruktury energetycznej w Szczecinie. Jest to węglowa elektrownia, która należy do PGE Energia Ciepła S.A. oraz Grupy Kapitałowej PGE, co podkreśla jej znaczenie w regionalnym systemie dostaw energii.
Usytuowana w zachodniej części miasta, dokładnie w dzielnicy Zachód, elektrownia znajduje się na osiedlu Pomorzany, przy ulicy Szczawiowej 25. Dzięki strategicznemu położeniu, elektrociepłownia pełni kluczową rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych zarówno lokalnych mieszkańców, jak i przemysłu.
Historia
Budowa Elektrowni Pomorzany miała miejsce w latach 1936–1940. Po zakończeniu II wojny światowej, zakład został zdemontowany przez Rosjan i wywieziony do ZSRR. Dopiero w 1961 roku ponownie rozpoczęto jego działalność.
W okresie 1978–1979 przeprowadzono znaczącą rozbudowę elektrowni, w trakcie której zainstalowano dwa kotły wodne WP120, które miały służyć celom ciepłowniczym. Obecnie są one częściowo zdemontowane i nie są eksploatowane. W latach 90. XX wieku elektrownia przeszła gruntowaną modernizację, obejmującą turbiny, generatory, układy spalania oraz elektrofiltry. Równocześnie rozbudowano układ ciepłowniczy.
W latach 2016–2019 miały miejsce istotne modernizacje instalacji oczyszczania spalin, które przyczyniły się do wzbogacenia elektrociepłowni o instalację katalitycznego odazotowania oraz instalację odsiarczania spalin. Dodatkowo, zmodernizowano system dystrybucji popiołu suchego, co pozwoliło na spełnianie standardów emisyjnych wynikających z Dyrektywy IED oraz przyszłych konkluzji BAT/BREF.
W roku 1966, Elektrownia Pomorzany, wspólnie z Elektrownią Szczecin, utworzyła Zespół Elektrowni Szczecin. Z kolei 1 lipca 1974 roku, Zespół Elektrowni Szczecin oraz Elektrownia Dolna Odra weszły w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra, w którym funkcjonowały aż do 2021 roku. Od lipca 2021 roku elektrociepłownia, wraz z Elektrociepłownią Szczecin oraz siecią ciepłowniczą w Gryfinie, stanowi część PGE Energia Ciepła, oddział w Szczecinie.
Dane techniczne
Elektrociepłownia Pomorzany posiada nowoczesne i zmodernizowane bloki A i B, które działają w trybie wysokosprawnej kogeneracji. Para, niezbędna do napędu turbin, jest wytwarzana w kotłach parowych typu Benson OP-206.
W zakresie mocy, dyspozycyjność przedsiębiorstwa wynosi 134 MW mocy elektrycznej oraz 195 MW mocy cieplnej. To znacząca wartość, która wskazuje na zdolność elektrociepłowni do dostarczania energii zarówno w formie elektryczności, jak i ciepła.
Warto również zauważyć, że Elektrociepłownia Pomorzany wyposażona jest w nowoczesny system oczyszczania spalin. W jego skład wchodzą m.in. system elektrofiltrów oraz instalacje odsiarczania i odazotowania spalin, co znacząco poprawia skuteczność ochrony środowiska.
Bez wątpienia, EC Pomorzany pełni kluczową rolę jako główne źródło ciepła dla Szczecina, zapewniając mieszkańcom dostawy ciepła na odpowiednim poziomie.
Przypisy
- Elektrownia Pomorzany i jej dawna historia. historyczny.szczecin.pl. [dostęp 19.01.2024 r.]
- Elektrownia Pomorzany - Inżynieria.com [online], inzynieria.com [dostęp 04.02.2024 r.]
- Elektrownia Pomorzany będzie pracować przez kolejne 20 lat [online], www.kierunekenergetyka.pl [dostęp 04.02.2024 r.]
- a b O oddziale – Elektrownia Pomorzany. Zespół Elektrowni Dolna Odra. [dostęp 13.02.2021 r.]
- a b c Archiwum Państwowe w Szczecinie, Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie [online].
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Elektrownia Szczecin | Dąbie (zajezdnia autobusowa) | Pogodno (zajezdnia tramwajowa) | Stara Rzeźnia w Szczecinie | Klonowica (zajezdnia autobusowa) | Bosman Browar Szczecin | Fabryka Mechanizmów Samochodowych „Polmo” | Fabryka Papieru „Szczecin-Skolwin” | Budynek przy ul. Świętego Ducha 4 w SzczecinieOceń: Elektrownia Pomorzany