Fabryka Papieru APIS, znana wcześniej jako „Skolwin”, to istotny zakład przemysłowy znajdujący się w Skolwinie, który jest północną dzielnicą Szczecina. Historia tego miejsca sięga 1911 roku, kiedy rozpoczęła działalność jako Feldmühle, Papier- und Zellstoffwerke, Scholwin bei Stettin, i była to wówczas największa fabryka papieru w Europie. Po zakończeniu II wojny światowej, zakład został odbudowany i wznowił produkcję w 1952 roku.
W kolejnych latach fabryka rozwijała swoją działalność i produkowała różnorodne rodzaje papieru na pięciu maszynach papierniczych. Do najważniejszych należały: MP-1 i MP-2, które wytwarzały papier gazetowy, oraz MP-3, produkujący papier śniadaniowy. Dodatkowo MP-4 specjalizowała się w produkcji tektury oraz szarego papieru pakowego, a MP-5 w papierze toaletowym. Osobna linia produkcyjna była przeznaczona do wytłaczania produktów oraz produkcji wody drzewnej. W szczytowym okresie działalności fabryka zatrudniała około 1600 pracowników.
W grudniu 2005 roku fabryka przeszła w ręce duńskiego wydawcy Norhaven A/S. Nowy inwestor zmodernizował jedynie maszynę MP-1, dostosowując ją do wytwarzania papieru książkowego, zachowując możliwość produkcji papieru gazetowego, podczas gdy maszyny MP-3 i MP-5 pozostały nieużywane. Niedobór funduszy na modernizację pozostałej infrastruktury, takiej jak kotłownia czy linie recyklingowe, doprowadził do wstrzymania produkcji w Skolwin Paper International w listopadzie 2007 roku oraz ogłoszenia likwidacji zakładu, co skutkowało zwolnieniem 250 pracowników z dniem 1 lutego 2008 roku.
W październiku 2015 roku spółka Apis, przy wsparciu pożyczki z Inicjatywy Jessica oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zainicjowała plany dotyczące reaktywacji papierni. Na rewitalizację zakładu przeznaczono 4,6 miliona złotych. Na początku września 2015 roku w fabryce pracowało już 90 osób.
Od początku 2016 roku na terenach dawnej papierni, które zostały nabyte przez spółkę APIS, rozpoczęto produkcję brązowych papierów makulaturowych przeznaczonych do wytwarzania tektur falistych. Zatrudnienie w tym nowym przedsięwzięciu wyniosło około 120 osób, w tym także byłych pracowników fabryki papieru Skolwin.
Przypisy
- Dawniej to był „Skolwin” [online], 14.01.2021 r. [dostęp 23.07.2024 r.]
- Scandinavian-Polish Chamber of Commerce (SPCC), Nørhaven A/S closes Skolwin Paper International factory in Szczecin [online], 14.01.2008 r. [dostęp 23.07.2024 r.] (ang.).
- Biznes z nauką reaktywują papiernię. Kurier Szczeciński. [dostęp 09.09.2015 r.] (pol.).
- Horak, Eugeniusz Eksploatacja i ruch portu szczecińskiego w: Szczecin miasto-port-okolice, Polskie Towarzystwo Geograficzne w Szczecinie, 1947 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Budynek przy ul. Świętego Ducha 4 w Szczecinie | Elektrownia Pomorzany | Elektrownia Szczecin | Dąbie (zajezdnia autobusowa) | Pogodno (zajezdnia tramwajowa) | Stara Rzeźnia w Szczecinie | Klonowica (zajezdnia autobusowa) | Bosman Browar Szczecin | Fabryka Mechanizmów Samochodowych „Polmo”Oceń: Fabryka Papieru „Szczecin-Skolwin”