Plac Rodła w Szczecinie


Plac Rodła jest w jednym z kluczowych węzłów komunikacyjnych w Szczecinie, który odgrywa istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu miasta. Znajduje się on w popularnej dzielnicy Śródmieście, dokładnie w obrębie osiedla Centrum.

Przez ten plac przechodzą ważne ulice, w tym al. Wyzwolenia, która jest jednym z głównych ciągów komunikacyjnych, oraz ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Te arterie zapewniają łatwy dostęp do różnych części miasta, co czyni Plac Rodła punktem strategicznym.

Historia

W przededniu II wojny światowej teren, na którym dziś znajduje się plac Rodła, był miejscem, gdzie zbiegały się trzy ważne ulice: Friedrich-Karl-Straße, Moltke Straße oraz Pölitzer Straße. W trakcie trwania działań wojennych, obszar ten uległ znacznym zniszczeniom w wyniku bombardowań, co doprowadziło do zniszczenia zabudowy. Po zakończeniu wojny, w roku 1945, pozostał tu wolny teren, który mógł zostać zagospodarowany.

W latach 70. XX wieku, dokładnie około 1976 roku, rozpoczęto proces zagospodarowania tych terenów, co zaowocowało powstaniem placu Rodła. Współczesny krajobraz placu uzupełniają znaczące budynki, w tym umiejscowiony przy nim kompleks Pazim. Od 1992 roku znajduje się tutaj również siedziba Polskiej Żeglugi Morskiej oraz hotel Radisson Blu, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Szczecinie, co sprawia, że plac Rodła jest ważnym punktem w architekturze oraz historii miasta.

Komunikacja

Na placu Rodła w Szczecinie kursują różnorodne autobusy miejskie, w tym linie 58, 59, 68, 70, 86, 90 oraz 101 i 107, które zapewniają przewozy do Polic. Dodatkowo, istnieją tam także pośpieszne linie A, B i C, które kierują się na Prawobrzeże. Co więcej, plac Rodła jest obsługiwany przez tramwaje, które kursują na liniach 1, 2, 10, 11 oraz 12.

Warto zaznaczyć, że od 3 września 2012 roku, plac Rodła stał się przystankiem końcowym dla tramwajowej linii 10. Po odjeździe z tego placu tramwaj kieruje się na peron linii 2 oraz 3, skręcając w prawo, a następnie przebiega trasą wzdłuż ulic: Piłsudskiego, Matejki, poprzez plac Hołdu Pruskiego, w kierunku placu Żołnierza Polskiego, przechodzi na Aleję Niepodległości i kontynuuje przez ulicę Krzywoustego, aż do pętli Gumieńce.

Przypisy

  1. Informacje o zespole przystankowym Plac Rodła [online], ZDiTM Szczecin [dostęp 20.06.2021 r.]
  2. Tadeusz T. Białecki (red.), Encyklopedia Szczecina: wydanie jubileuszowe z okazji 70-lecia polskiego Szczecina, Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015, s. 857, ISBN 978-83-942725-0-0, OCLC 924941684 [dostęp 10.06.2021 r.]

Oceń: Plac Rodła w Szczecinie

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:6