Ulica ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, znana wcześniej jako Breite Straße do roku 1945 oraz jako Wielka w latach 1945–1981, pełni istotną rolę jako jedna z kluczowych arterii komunikacyjnych w szczecińskiej dzielnicy Śródmieście. Ta ulica, ze względu na swoje położenie oraz znaczenie, stanowi ważny element miejskiej infrastruktury, sprzyjający płynności ruchu oraz dostępności różnych usług.
Administracyjnie, ulica ta znajduje się w obrębie osiedla Stare Miasto. Z tego względu, mieszkańcy oraz turyści mają łatwy dostęp do wielu atrakcji i punktów zainteresowania w tej części Szczecina. Dodatkowo, jej przedłużeniem na prawym brzegu Odry jest ulica Energetyków, co czyni ją jeszcze bardziej istotną w kontekście transportowym.
Ulica ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest również częścią ciągu drogi krajowej nr 10, co podkreśla jej znaczenie jako kluczowego szlaku komunikacyjnego, który łączy Szczecin z innymi regionalnymi i krajowymi miejscowościami.
Historia
Przed 1945
Ulica Wyszyńskiego ma swoje początki w średniowieczu – w XIII wieku, zanim obszar ten stał się częścią miasta, stanowiła jedną z głównych arterii osiedla, zamieszkałego przez chłopów. Od roku 1312, ta niegdyś wiejska ulica, stała się integralną częścią Szczecina. Wzrost znaczenia ulicy został stymulowany przez budowę obwarowań miejskich, co przyczyniło się do jej intensywnego zabudowania oraz utraty pierwotnego, wiejskiego charakteru. Niestety, wielkie zniszczenia przyniosły działania wojenne podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku, które zatarły dużą część średniowiecznych struktur.
Na początku XVIII wieku, gdy Szczecin znajdował się pod rządami szwedzkimi, przeprowadzono dogłębną analizę ówczesnego stanu zabudowy przyulicznej. W dokumentacji opisano 72 kamienice, w tym 27 budynków handlowych oraz 47 domów rzemieślników. Kiedy zburzono dotychczasowe mury obronne, zastąpiono istniejące budynki z tego okresu nowymi, kilkupiętrowymi kamienicami. W końcu XIX wieku, w ramach prac regulacyjnych, wyburzono budynki mieszczące się pod numerami 19 do 31, w ich miejsce powstały nowe domy towarowe, takie jak Warenhaus Naumann Rosenbaum (Breite Straße 19), Warenkaufhaus Aronheim & Cohn (Breite Straße 29-30) oraz Warenhaus Rudolph Karstadt (Breite Straße 23-28).
Po 1945
Po zakończeniu II wojny światowej, ulica znana wcześniej jako Breite Straße, została przemianowana na ulicę Wielką. Niestety, jej zabudowa doznała poważnych zniszczeń w wyniku działań wojennych, które zniszczyły większość budynków, a zdecydowana większość z nich nie doczekała się odbudowy. W latach 50. XX wieku zdemontowano ruiny, które pozostały po lewej stronie ulicy, a na ich miejscu powstała nowa jezdnia, co przekształciło tę ulicę w istotną arterię wylotową z miasta. Urok dawnej zabudowy został częściowo zastąpiony przez nowoczesną infrastrukturę, a ulica została połączona z Mostem Długim, ustawiając ją w miejscu dawnych kwartałów staromiejskich. Z przedwojennych kamienic ocalały jedynie numery 10, 12 i 14, a także ruiny zabudowań gospodarczych przy kamienicy nr 14. Obszar po zniszczonych kamienicach zajął nowoczesny, wielopiętrowy blok mieszkalny z dachami pokrytymi dachówką.
Pozostałe tereny między ulicą Staromiejską a Mostem Długim przekształcono w kompleks nowych wieżowców mieszkalnych, połączonych balkonami, a centralna część ulicy została zagospodarowana na nowoczesne torowisko tramwajowe o dwóch torach. Kiedyś, przed 1945 rokiem, ulica Wyszyńskiego zaczynała się od skrzyżowania z al. Niepodległości, a następnie krzyżowała się z ulicą Tkacką i Staromiejską, kończąc swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Sołtysią. W ramach powojennej odbudowy, górny odcinek ulicy został poszerzony, a ulica została przedłużona aż do Mostu Długiego. Skrzyżowanie z ul. Staromiejską zostało zlikwidowane, a jego miejsce zajęła kładka, która rozdzieliła tę ulicę na dwie części. Zbudowano nowe skrzyżowanie z ul. Księcia Mściwoja II oraz z Nabrzeżem Wieleckim. W 1981 roku ul. Wielką przemianowano na ulicę ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a na początku XXI wieku w ramach odbudowy Starego Miasta, dolny odcinek wzbogacił się o kilka nowoczesnych kamienic, które wzniesiono od Sienną do Wielkiej Odrzańskiej.
Transport
Ulica Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szczecinie jest ważnym miejscem, na którym znajduje się torowisko tramwajowe. To torowisko ma kluczowe znaczenie dla lokalnego transportu publicznego, ponieważ obsługiwane jest przez linie tramwajowe nr 2, 7 oraz 8.
Przypisy
- To najbardziej tajemnicze miejsca w Szczecinie. Są ukryte w podwórkach [online], wszczecinie.pl [dostęp 29.03.2021 r.]
- 1916 [online], encyklopedia.szczecin.pl [dostęp 29.03.2021 r.]
- 1900 [online], encyklopedia.szczecin.pl [dostęp 29.03.2021 r.]
- a b c JanJ. Iwańczuk JanJ., Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawnego Szczecina [online], sedina.pl [dostęp 29.03.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Kurkowa w Szczecinie | Ulica Opłotki w Szczecinie | Ulica Panieńska w Szczecinie | Ulica Podhalańska w Szczecinie | Ulica Przyjaciół Żołnierza w Szczecinie | Ulica Śląska w Szczecinie | Ulica Tkacka w Szczecinie | Plac Orła Białego w Szczecinie | Aleja Bohaterów Warszawy w Szczecinie | Aleja Niepodległości w Szczecinie | Ulica Księcia Mściwoja II w Szczecinie | Ulica Księcia Bogusława X w Szczecinie | Ulica Kanał Parnicki w Szczecinie | Ulica Jagiellońska w Szczecinie | Ulica Środowa w Szczecinie | Ulica Generała Ludomiła Rayskiego w Szczecinie | Ulica Farna w Szczecinie | Ulica Energetyków w Szczecinie | Ulica Emilii Plater w Szczecinie | Ulica Bolesława Śmiałego w SzczecinieOceń: Ulica Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szczecinie