Blok mieszkalny przy al. Wojska Polskiego 51 w Szczecinie


Blok mieszkalny zlokalizowany przy alei Wojska Polskiego 51 w Szczecinie cieszy się szczególnym uznaniem mieszkańców oraz turystów. Ten znamienny obiekt wznosi się na skrzyżowaniu ulicy Jagiellońskiej oraz alei Wojska Polskiego, co sprawia, że jest on doskonale widoczny i łatwo dostępny.

Usytuowanie budynku w obrębie prestiżowego obszaru, jakim jest Centrum, w dzielnicy Śródmieście, nadaje mu wyjątkowego charakteru.

Warto również podkreślić, że w 1963 roku budynek otrzymał tytuł „Mistera Szczecina”, co stanowi dowód na jego architektoniczne walory oraz znaczenie w krajobrazie miejskim miasta.

Historia

Na terenie, gdzie obecnie znajduje się budynek, przed wybuchem II wojny światowej istniała eklektyczna kamienica. Uległa ona częściowemu zniszczeniu w wyniku alianckich bombardowań. Zachowały się jedynie fragmenty skrzydła, które dotrwały do wysokości 2-3 piętra wzdłuż ulicy Jagiellońskiej, parter od strony alei Wojska Polskiego, oraz prawa oficyna. Po prowizorycznej odbudowie pozostałych elementów kamienicy na parterze otworzono sklep jubilerski.

W 1962 roku przystąpiono do rozbiórki fragmentarycznie zachowanej kamienicy. Skrzydło w kierunku alei Wojska Polskiego zostało zniszczone aż do fundamentów. Następnie, według projektu przygotowanego przez architekta Janusza Karwowskiego, powstał nowy, dwuskrzydłowy, 8-kondygnacyjny budynek mieszkalny, który zakrył zachowaną prawą oficynę.

Rok później zorganizowano plebiscyt, do którego przystąpiła komisja składająca się z przedstawicieli Miejskiej Rady Narodowej, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz redakcji gazety Kurier Szczeciński. Budynek ten zdobył tytuł „Mistera Szczecina 1963”, co było wynikiem głosowania czytelników gazety. W pierwszych latach po otwarciu, na szczycie bloku, wystawiono trójwymiarową reklamę Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, reprezentującą skróconą nazwę tej instytucji.

Pierwszy remont bloku miał miejsce jeszcze w latach 60. XX wieku. Kolejna modernizacja miała miejsce w 2011 roku, kiedy to obiekt przeszedł termomodernizację. Na początku planowano, aby fasada frontowa zyskała kolor inny niż oryginalny. Dzięki czujności Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina doszło do dyskusji na ten temat, co zaowocowało spotkaniem przedstawicieli stowarzyszenia, zarządcy bloku oraz firmy odpowiedzialnej za remont z architektem Karwowskim. Po wielu dyskusjach, podjęto decyzję o odtworzeniu oryginalnych kolorów elewacji, malując główną fasadę od strony Jagiellońskiej na historyczne barwy biało-niebieskie.

Przypisy

  1. Szczecin - Wojska Polskiego 51 - stare zdjęcia, mapa [online], fotopolska.eu [dostęp 01.07.2024 r.]
  2. KarolinaK. Nawrocka, Mister Szczecina powraca [online], ekurier.24kurier.pl, 24.04.2020 r. [dostęp 01.07.2024 r.]
  3. a b JakubJ. Ziębka, Stary Mister Szczecina odzyska dawne kolory, Agora S.A., 20.04.2011 r. [dostęp 01.07.2024 r.]
  4. Wojciech Bal, Architektura modernistyczna Szczecina lat 60. i 70. w idei i realizacji. „Wiadomości Konserwatorskie”. 47, s. 148, 2017 r.

Oceń: Blok mieszkalny przy al. Wojska Polskiego 51 w Szczecinie

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:15