Kamienica przy pl. Świętych Piotra i Pawła 4-5 w Szczecinie


Kamienica, która znajduje się przy pl. Świętych Piotra i Pawła 4-5 w Szczecinie, nosi historię sięgającą przed rokiem 1945, kiedy to znana była jako Klosterhof 33/34. To wyjątkowy budynek, który majestatycznie wznosi się na narożniku placu Świętych Piotra i Pawła oraz ulicy Zygmunta Duczyńskiego, a jego lokalizacja znajduje się w obrębie szczecińskiego osiedla Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście.

W bliskim sąsiedztwie tego historycznego obiektu podziwiać można kościół św. Piotra i św. Pawła, który również stanowi ważny element tej okolicy.

Kamienica zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest ona jedynym zachowanym budynkiem z nieistniejącej już ulicy Wyszaka (lub Klosterhof sprzed 1945 r.) i jednym z nielicznych obiektów na Starym Mieście, które przetrwały okres II wojny światowej, jak również późniejsze powojenne wyburzenia.

Historia

Historia kamienicy przy pl. Świętych Piotra i Pawła 4-5 w Szczecinie rozpoczyna się w momencie, gdy na tym terenie istniały dwa nieduże budynki. Jeden z nich pełnił funkcję siedziby parafii św. Piotra i Pawła, znanej jako Predigerhaus der Peter- und Paulskirche. W 1909 roku, stary obiekt został zburzony, a w jego miejscu wzniesiono nową kamienicę, która przetrwała do dzisiaj.

Warto zaznaczyć, że do 1945 roku, na budynku znajdowała się tablica upamiętniająca szczecińskiego poetę Hansa Hoffmanna. Tablica ta głosiła:

Hier wurde der Pommerndichter Hans Hoffmann am 27. Juli 1848 geboren

Co w polskim tłumaczeniu brzmi:

W tym miejscu urodził się dnia 27 lipca 1848 r. poeta pomorski Hans Hoffmann

Opis

Obiekt prezentuje się jako sześciokondygnacyjna kamienica, z dwiema najwyższymi kondygnacjami schowanymi pod dachem dwuspadowym pokrytym ceramiczną dachówką. Zarówno elewacja prowadząca do placu Świętych Piotra i Pawła, jak i ta od ulicy Duczyńskiego, posiadają jedenastą oś. Otwory okienne w każdym z pięter wyróżniają się obrzeżami, a przyziemie parteru zostało ozdobione rustyką. Gzyms prostej formy oddziela parter od wyższych kondygnacji.

Na frontowej elewacji, w osi numer trzy, znajduje się wejście do budynku, podczas gdy w osi czwartej zlokalizowano bramę wjazdową. Obie wstawki portali są boniowane, a ich górna część przyjmuje rounded formę. Nad bramą wjazdową, na wysokości pierwszego piętra, elewacja zyskała wykusz, który został osadzony na dwóch konsolach; dodatkowo, trzecia kondygnacja została doświetlona przez trzy lukarny. Krawędzie fasady wzbogacone są boniowaną opaską, co dodaje stylu całej konstrukcji.

Jeśli spojrzymy na elewację od strony ulicy Duczyńskiego, zauważymy, że jest ona wizualnie podzielona na dwa segmenty. Po lewej stronie, w czterech osiach, znajdują się balkony, które przylegają do osi trzeciej oraz czwartej na wysokości pierwszej i drugiej kondygnacji. Lewa część elewacji kończy się szczytem składającym się z czterech segmentów oddzielonych gzymsami. W najniższej części tego szczytu znajduje się sześć wąskich okien, nad którymi rozciąga się jedno owalne okno. Nad nim umieszczono dekorację w postaci wstęgi oraz płaskorzeźby, która wskazuje na datę budowy kamienicy – 1909. Dodatkowo, w szczycie, umiejscowiony został półkolisty gzyms, zwieńczony krzyżem.

Część prawa elewacji, rozciągająca się na siedmiu osiach, oddzielona jest od lewej boniowaną opaską. W pierwszej oraz przedostatniej osi lewej elewacji umiejscowione są bramy wejściowe, które są bardzo podobne do tych traktujących plac Świętych Piotra i Pawła. Środkowa część fasady wieńczy mała lukarna z trzeciej kondygnacji, natomiast krawędzie także od tej strony zdobią boniowane opaski, podkreślając elegancję całego budynku.

Siedziby instytucji

Kamienica zlokalizowana przy pl. Świętych Piotra i Pawła 4-5 w Szczecinie spełnia istotną rolę jako obiekt biurowo-kulturowy. W jej wnętrzach znajdują się różnorodne instytucje oraz organizacje, które przyczyniają się do życia społecznego oraz kulturalnego miasta.

Wśród nich można wyróżnić:

  • Teatr Kana,
  • Wydział Zaopatrzenia i Inwestycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie,
  • Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Zachodniopomorskiego,
  • Zarząd Wojewódzki NSZZ Pracowników Policji Województwa Zachodniopomorskiego.

Każda z tych instytucji wnosi coś wyjątkowego do funkcjonowania obiektu, a także wpływa na jego znaczenie w lokalnej społeczności.

Przypisy

  1. Budynek nr 4/5. Widok od strony Trasy Zamkowej [online], fotopolska.eu [dostęp 08.05.2021 r.]
  2. Elewacja budynku od strony placu Piotra i Pawła [online], fotopolska.eu [dostęp 08.05.2021 r.]
  3. Budynek nr 4-5 przy placu Piotra i Pawła. Elewacja od strony Trasy Zamkowej [online], fotopolska.eu [dostęp 08.05.2021 r.]
  4. Predigerhaus der Peter- und Paulskirche, Klosterhof 33-34 – Predigerhaus der Peter- und Paulskirche – 01; 1905-1909 – sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 06.05.2021 r.]
  5. Predigerhaus der Peter- und Paulskirche, Klosterhof 33-34 - sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 06.05.2021 r.]
  6. 1909 – Encyklopedia Pomorza Zachodniego – pomeranica.pl [online], encyklopedia.szczecin.pl [dostęp 06.05.2021 r.]
  7. Teatr KANA – dane adresowe [online], www.kana.art.pl [dostęp 06.05.2021 r.]
  8. Hoffmann, Hans – Kulturstiftung [online] [dostęp 06.05.2021 r.]
  9. Komórki organizacyjne Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie [online], KWP w Szczecinie [dostęp 06.05.2021 r.]
  10. Dane teleadresowe – Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego [online], zwnszzpszczecin.pl [dostęp 06.05.2021 r.]

Oceń: Kamienica przy pl. Świętych Piotra i Pawła 4-5 w Szczecinie

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:16