Kamienica Moninów w Szczecinie


Kamienica Moninów to wyjątkowy obiekt architektoniczny, który z pewnością przyciągnie wzrok każdego, kto odwiedza Szczecin. Położona jest w sercu miasta, a dokładnie przyRynku Siennym, w malowniczej okolicy Starego Miasta.

To miejsce, obok którego nie sposób przejść obojętnie, z charakterystyczną architekturą, która odzwierciedla bogatą historię tego regionu. Kamienica jest integralną częścią kulturowego dziedzictwa Szczecina i stanowi doskonały punkt wyjściowy do zwiedzania okolicznych zabytków.

Znajdując się w pobliżu Starego Miasta, kamienica Moninów emanuje atmosferą przeszłości oraz lokalnego kolorytu, oferując turystom niezapomniane wrażenia.

Historia

Wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku, barokowa kamienica, znajdująca się na rogu Rynku Siennego oraz ulicy Siennej, inspirowana była architekturą miast niderlandzkich. Wysoki szczyt budynku charakteryzuje się pilastrami, a całość wieńczona jest przerwanym naczółkiem z dodaną sterczyną. Elementy boczne budynku zostały podzielone gzymsem na dwie kondygnacje oraz ozdobione dekoracją stiukową, która przyciąga wzrok motywem wici akantowej.

Nazwa tej kamienicy pochodzi od sklepu kolonialnego, który mieścił się w niej na przełomie XIX i XX wieku, a który należał do rodziny Moninów. Po roku 1919 funkcjonowała tam firma stolarska Franza Materna, która miała istotny wpływ na lokalną społeczność.

Niestety, kamienica została zniszczona podczas II wojny światowej. Jej odbudowa rozpoczęła się w latach 2002–2009 i była częścią większego projektu odbudowy szczecińskiego Podzamcza. Elewacja frontowa budynku została starannie zrekonstruowana na podstawie historycznych rycin i fotografii, co pozwoliło na wierne odtworzenie jej pierwotnego wyglądu.

Przypisy

  1. Małgorzata Klimczak: Podzamcze. Kamienica Moninów wygląda już jak w XIX wieku. gs24.pl, 02.01.2011 r. [dostęp 14.11.2016 r.]
  2. a b c Encyklopedia Szczecina. Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015 r., s. 394. ISBN 978-83-942725-0-0.

Oceń: Kamienica Moninów w Szczecinie

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:17